ČT24: Wagnerová: V případě ústavní stížnosti by mohlo být Česko i bez prezidenta

Praha – Senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová v Otázkách Václava Moravce (OVM) upozornila, že prezidentskou volbu může teoreticky ohrozit stížnost k Ústavnímu soudu. Soud totiž ve svém rozhodování není vázán žádnou lhůtou, vyřazení kandidáti ale mají na její podání 60 dnů. Česká republika by pak dokonce mohla být po jistou dobu i bez prezidenta. Ministerstvo vnitra ale postup při kontrole podpisů na peticích hájí. Odmítá, že by mohl způsobit odklad volby hlavy státu. Ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych v OVM řekl, že úřad už předem avizoval, k jakému výkladu zákona se přikloní.

Stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) musí vyřazení kandidáti podat nejpozději do dvou dnů. NSS už pak má lhůty pro své rozhodnutí také dané. Poslední termín je 13. prosince. „Ať rozhodne tak, či onak, jsme připraveni na obě dvě varianty. 14. prosince se sejde státní volební komise, která potvrzeným uchazečům vylosuje čísla a celý proces poběží dál bez jakéhokoliv problému,“ uvedl Henych. První kolo voleb má proběhnout 11. a 12. ledna 2013.

Wagnerová ale upozornila, že se při přípravě prezidentské volby evidentně nepočítalo s podáním ústavní stížnosti: „Neumím si představit, kdyby kandidát podal ústavní stížnost, že by bylo možno legitimně pokračovat v již vyhlášené volbě… Na ústavní stížnost je 60 dnů, na tom nemůže být stěžovatel krácen. No a 60 dnů od 13. prosince přechází až do února.“ Podle ústavy by se do zvolení prezidenta v takovém případě rozdělily pravomoce mezi premiéra a předsedu sněmovny.

Senátorka se navíc domnívá, že soud by mohl ústavní stížnosti vyhovět. Paragraf o přepočítávání hlasů je totiž nejasný, „a to u norem, které mají veřejnoprávní povahu, nelze tolerovat“. V souvislosti s volbami platí také článek 22 Listiny základních práv a svobod o rovném přístupu k veřejným funkcím: „Zákonná úprava všech politických práv a svobod a její výklad a používání musí umožňovat a ochraňovat svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti.“ Úředníci procento chybných podpisů ve dvou kontrolních vzorcích sečetli. Kdyby ale statisticky správně použili průměr, Jana Bobošíková by jako kandidátka prošla. Ostatní by na hranici 50 tisíc podpisů těsně nedosáhli.

Zdroj: ČT24 – Otázky Václava Morravce, 25. 11. 2012.