ČTK: Senát asi schválí odebrání platu vězněným zákonodárcům

Senát patrně schválí novelu, podle níž věznění zákonodárci ztratí nárok na plat a náhrady za náklady spojené s jejich funkcí člena Parlamentu. Horní komoře to dnes téměř jednomyslně doporučil její ústavně-právní výbor.

Výhrady měla pouze někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), podle níž pravomocně odsouzený poslanec nebo senátor zatím svůj mandát neztratí, a neměl by být tedy připraven o plat. I vazebně stíhaný poslanec může svůj mandát v rámci možností vykonávat, i když se zasedání dolní komory nemůže zúčastňovat, uvedla senátorka s poukazem na legislativní iniciativy Davida Ratha (dříve ČSSD).
Novela o platech ústavních činitelů by se mohla aktuálně týkat Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci. Podle něj také předloha dostala neformální název „Lex Pekárek“. Předkladatelé novely z řad občanských demokratů změnu zákona zdůvodnili tím, že zákonodárci ve vězení nemmohou řádně vykonávat svůj mandát. Podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy návrh dotahuje do důsledků současné ustanovení, podle něhož mohou poslanci přijít o část příjmu, pokud se bez řádné omluvy neúčastní schůzí Sněmovny.
Norma by se vztahovala i na případy, kdy by členové parlamentu byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Doba, kterou by v nich strávili, by se jim navíc nezapočítávala do výpočtu odchodného.
Kromě Pekárka zatím žádný český zákonodárce k nepodmíněnému trestu odsouzen nebyl. Rath je kvůli podezření z korupce ve vazbě a na soud čeká. Trestnímu stíhání aktuálně čelí ještě Vlasta Parkanová (TOP 09), která byla obviněna ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli nákupu letadel CASA pro armádu.

 

Zdroj: ČTK, 19.6.2013