ČTK: Senát možná bude pro zpřesnění imunity při projevech zákonodárců

Návrh na zpřesnění rozsahu imunity zákonodárců při projevech v parlamentních komorách by mohl mít šanci v Senátu uspět. Předlohu Elišky Wagnerové (za SZ) a Miroslava Antla (za ČSSD) dnes podpořil s formální změnou ústavně-právní výbor. Norma je reakcí na červencový verdikt Nejvyššího soudu v korupční kauze takzvaných trafik tří exposlanců ODS. Horní komora na některé z příštích schůzí rozhodne, zda ji pošle do schvalovacího procesu.

Navrhovaná novela trestního řádu nově uvádí, že imunita se vztahuje na hlasování a projevy při schůzích Sněmovny a Senátu a na zasedáních výborů, podvýborů nebo komisí. Projevem by se rozumělo sdělení informací nebo názorů „slovem, písmem, obrazem, gestem či jinými výrazovými prostředky“. O vynětí zákonodárců z trestního stíhání by dál rozhodoval Nejvyšší soud.
„Zákon by měl být napsán tak, aby byl návodnější, aby se sevřely mantinely,“ uvedla Wagnerová. Antl se sice označil za odpůrce náhlých změn, ale soudí, že Nejvyšší soud výkladem imunity překročil pravomoc.
Nejvyšší soud v případu Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy uvedl, že za projev ve Sněmovně je nutno pokládat i jednání poslance vedoucí k politickým dohodám, kompromisům nebo rozhodnutím. Vyjmul je v tomto rozsahu z pravomoci policistů, žalobců a soudců.
Důvodová zpráva připomíná také verdikt Nejvyššího soudu z loňského října, kdy Nejvyšší soud vztáhl údajně kontroverzně imunitu i na projevy na zasedání poslaneckého klubu. Šlo tehdy o kauzu nynějšího předsedy VV Víta Bárty, jenž nabízel výhodné půjčky spolustraníkům.

Rozšíření návrhu novely i o zasedání klubů dnes nadnesl Jiří Dienstbier (ČSSD), podle kterého jsou funkčně srovnatelným orgánem s výbory a komisemi. Dienstbier ale zdůraznil, že ani v tomto případě by se imunita rozhodně nevztahovala například na rozdávání obálek. Senátor chce o svém námětu v Senátu dál diskutovat, pozměňovací návrh nyní nepodal. Proti novele se dnes vyslovil Miloš Malý (ČSSD), podle kterého vznikla na základě jediného excesu. Hlasování ve výboru se jako jediný z přítomných členů zdržel.

 

Zdroj: ČTK, 16.10. 2013