ČTK: Senát opět odmítl řešit podezření na neslučitelnost funkcí v ÚSTR

Senát se opět především hlasy ČSSD odmítl zabývat podezřením, že v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) jsou dva její členové neoprávněně. Rozhodl o tom dnes těsnou většinou při schvalování programu nynější schůze. ODS oznámila, že bude o projednání usilovat znovu na příštím zasedání horní komory.

Podezření se týká Michala Uhla a Jana Bureše. Ti jsou podle historika Adriana Portmanna, který se loni neúspěšně ucházel o funkci ředitele ústavu, v radě ústavu neoprávněně, neboť pouze přerušili členství ve svých politických stranách. Senát se touto věcí odmítl zabývat už na květnovém zasedání na návrh senátora ČSSD a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Ministr dnes zopakoval, že horní komora by se neměla zabývat jakýmkoli návrhem z řad veřejnosti. V souladu s mluvčím ústavu Pavlem Ryjáčkem uvedl, že Portmann si tímto způsobem vyřizuje účty se členy rady za to, že ho ředitelem ÚSTR nevybrali.

Předseda senátního imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS) namítl, že Dienstbier by neměl hodnotit podezření před jeho projednáním ve výboru. Poznamenal, že zastáncům projednávání nejde o nějaký lidový soud, ale o to, aby Senát, který členy rady volí, dostál svým povinnostem. Podpořila ho také šéfka senátní ústavní komise Eliška Wagnerová (za SZ).

Proti projednávání se kromě sociální demokratů vyslovili ještě zástupci senátorského klubu Strany práv občanů a KSČM spolu s většinou členů klubu ANO.

Portmann poukazoval na to, že ze zákona je členství v sedmičlenné radě neslučitelné s členstvím v politické straně nebo v politickém hnutí. Uhl podle historika ale nevystoupil ze Strany zelených, za kterou navíc loni na podzim kandidoval do zastupitelstva Prahy 2. Bureš prý zase neopustil sociální demokracii.

Bureš uvedl, že před volbou se v čestném prohlášení zavázal, že v případě zvolení přeruší své členství v ČSSD. „Všichni senátoři dopředu jasně znali tento slib,“ řekl ČTK. Uhl sdělil, že se zastupitelem Prahy 2 stal jako nezávislý kandidát a že důvěru občanů získal jako nezávislý kandidát. „Žádný stranický orgán mě nemůže úkolovat, necítím se ničím zavázán. Na rozhodnutích žádného stranického orgánu se nepodílím,“

Zdroj: ČTK, 17.6. 2015