ČTK: Suchánek získal podporu obou výborů pro volbu ústavním soudcem

Odborník na ústavní právo Radovan Suchánek, který působil také jako právní poradce ČSSD, je na nejlepší cestě stát se ústavním soudcem. Jeho zvolení dnes těsnou většinou doporučil senátní ústavně-právní výbor. Minulý týden mu razantnější podporu vyjádřil i výbor pro lidská práva. Senát o nominaci rozhodne za dva týdny, tedy 30. října.

Ze sedmi přítomných členů ústavně-právního výboru se v tajné volbě pro Suchánka vyslovili čtyři senátoři, dva byli i při neúčasti zástupců ODS proti a jeden hlas byl neplatný. Suchánek byl výsledkem hlasování spokojen, řekl novinářům.
„Funkce soudce Ústavního soudu je asi z hlediska justice nejbližší právě tomu, čím jsem se tak dlouhou dobu zabýval,“ uvedl. Suchánek je členem ČSSD, nepokládá to ale za výjimku. Připomněl, že členy politických stran byla v minulosti řada adeptů na funkci ústavního soudce. „Před případným jmenováním do funkce soudce Ústavního soudu v souladu se zákonem své členství ukončím,“ dodal Suchánek.
Čtyřicetiletý Suchánek více než hodinu čelil dotazům týkajícím se jeho dosavadních zkušeností a odkazoval se na své působení v akademické sféře, v exekutivě i v advokacii. „Dostatečné životní zkušenosti pro práci ústavního soudce, domnívám se, mám,“ prohlásil Suchánek, který byl mimo jiné i ministerským náměstkem. „Na vaší tváři nejsou vidět zkušenosti až takové, jaké jste popsal,“ řekl na to předseda výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Dotázal se mimo jiné, zda by se Suchánek neměl raději ještě deset let věnovat práci pro ČSSD.

Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová zmínila informace, podle nichž prý Suchánek tlačil na studenty práv, aby interpretovali právo podle jeho ideového pohledu. Suchánek to označil za „informace z doslechu“ od studenta, který se angažuje ve prospěch ODS. Prohlásil, že na něj nikdy za jeho působení na Právnické fakultě Karlovy univerzity nebyla podána stížnost. Wagnerová také poukázala na Suchánkovu disertační práci, v níž byl Senát označen za „zbytný apendix“ českého ústavního systému. Podle kandidáta to bylo uvedeno v rámci širší palety názorů.

Prezident Miloš Zeman v nominačním dopise senátorům vyzdvihl Suchánkův věk jako přednost pro sbor ústavních soudců. Podle prezidenta má být složen nejen z právníků z různých oborů, ale i z různých věkových skupin. Suchánkovu nominaci už podpořil také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, kandidátovi ale doporučil odstřihnout se od politiky.
Suchánek byl kromě svého angažmá na Katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy asistentem několika poslanců a nyní je poradcem místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD). Senátorům slíbil, že se v případě zvolení této funkce vzdá. Do rozpuštění Sněmovny byl Suchánek také právním a legislativním poradcem poslaneckého klubu ČSSD. Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích.

 

Zdroj: ČTK, 16.10. 2013