Deník: Konec lesních školek? Rozhodnou senátoři

Zákon o dětské skupině může zlikvidovat zařízení, která nedokážou splnit přísné normy. Zánik hrozí 120 z nich s 2500 dětmi

Původní plán pomoci rodičům dostává trhliny. Proti návrhu zákona o dětské skupině, který v příštím týdnu posoudí senátoři, se zvedá větší a větší vlna nevole. Návrh, který legalizuje péči o děti mimo standardní předškolní vzdělávání, totiž zároveň likviduje lesní školky.
Podle předlohy se kdokoli, kdo o předškoláky pečuje pravidelně, stává dětskou skupinou a musí se zapsat na ministerstvo práce a sociálních věcí. Kromě toho musí splnit dané hygienické a technické normy, které například určují, že péče se může odehrávat jen v bytě nebo obytné místnosti. Jenže lesní školy, ve kterých děti tráví čas venku, ze své podstaty daná pravidla splnit nemůžou. Nejhlasitějším kritikem je Asociace lesních mateřských škol, která má pod sebou 120 těchto zařízení s 2500 dětmi. „Ministerstvo práce nyní prezentuje, že záměr zákona byl, aby zreguloval celou tuto oblast, nahlas to ale neříkali. Je to trochu bouda, protože původně byl zákon o dětské skupině představován jako alternativa pro rodiče. Člověk na první přečtení v předloze neobjevil, že se likvidují jiná zařízení, ani to není uvedeno v důvodové zprávě. Dětské skupiny vítáme, ale neměly by být jedinou možnou a dovolenou formou předškolní péče,“ řekla Deníku předsedkyně asociace Tereza Valkounová.

K asociaci se připojila také Liga otevřených mužů a Český svaz ochránců přírody. Společně se snaží přimět senátory, aby zákon zamítli nebo vrátili do Poslanecké sněmovny s pozměňovacím návrhem, který by povinnou registraci na dětské skupiny změnil na dobrovolnou.
„Lesní školky odvozují svůj název od toho, že zázemí pro děti v těchto školkách a klubech bývá pokud možno stranou civilizace, ideálně v lese. Rodiče pro děti svépomocně budují jurty, teepee nebo zvelebují maringotky. I Český svaz ochránců přírody zastřešuje činnost několika lesních mateřských klubů a dělá to s potěšením a rád, protože z malých lesoškoláčků vyrůstají děti s pozitivním vztahem k přírodě,“ uvádějí ochranáři.

Liga otevřených mužů zase upozorňuje na to, že zánikem lesních školek přijde předškolní vzdělávání o několik pedagogů – mužů. Zatímco v tradičních školách je podle ligy 99,7 procenta žen, v lesních školkách pečují muži o děti desetkrát častěji.

ovací návrh senátorky Elišky Wagnerové (za SZ), její požadavek, aby na lesní školky pravidla neplatila, ale neprošel. „Všichni, kdo nehlasovali, byli z ČSSD, asi chtěli podpořit návrh své ministryně nebo mají jinou představu. Můj pocit je, že zákon byl předložen, aniž by nad ním byla diskuze, kterou by si zasloužil. Pokud se takto přijme, úprava bude roztříštěná a nebude to v pořádku,“ sdělila Deníku Eliška Wagnerová. O výjimce budou senátoři rozhodovat příští týden, zatímco ČSSD je názorově rozpolcená, ODS, TOP 09 i Starostové budou nejspíš hlasovat pro.

Hlasování se obává například také organizace Člověk v tísni, která provozuje 10 předškolních klubů, nebo skauti, kteří nechtějí přijít o oddíly pro předškolní děti. Naopak klidná jsou mateřská a rodinná centra. „Naše centra nemůžou být ohrožena, protože jejich primární činností není pravidelně poskytovat služby péče o děti. Otázkou je, jestli pod to budou spadat i kluby Člověka v tísni. Některé věci jsou v zákoně nejasné, například by se mělo specifikovat, co znamená pravidelná péče. Pokud se řekne, že je celotýdenní, odpadnou starosti. Mateřských center, která ji poskytují, je minimum,“ vysvětluje zakladatelka českého hnutí mateřských center Rut Kolínská.

Zdroj: Deník, 18.7. 2014