Deník: Pohřbí senátoři nejkrásnější zákon? Rozhodnou poslanci

Když někdo nakoupí zboží či služby za peníze daňových poplatníků, dá jim ?o tom prostřednictvím internetu vědět, jinak řečeno kupní smlouvu zveřejní. A pokud to do tří měsíců neudělá, obchod nebude platit. Jasné, jednoduché a efektivní opatření. Navíc se vešlo na jedinou stránku, kterou před třemi lety poslanec TOP 09/STAN Jan Farský v paragrafovém znění předložil do sněmovny. Přesto se jeho opakovaně podaný návrh tzv. nejkrásnějšího zákona o registru smluv po třech letech vrací ze Senátu do poslaneckých lavic ve vykuchané podobě. „Zákon se v senátní verzi stal jen prázdnou skořápkou, nefunkčním předpisem, který slušné obtěžuje a zlodějům nepřekáží,“ napsal na svém blogu Farský.

Sněmovna bude mít tento týden nelehký úkol. Buď se vrátí ke svému znění předlohy, čímž splní svůj slib voličům, nebo alibisticky kývne na senátní verzi. „Moc optimistický nejsem, spíš počítám s tím, že když něco může dopadnout blbě, tak to taky blbě dopadne,“ řekl Deníku místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Přestože topka neprosadila požadavek na zveřejňování dotací soukromým podnikům nad 20 milionů korun, její poslanci zvednou ruku pro sněmovní návrh.

Pro něj původně hlasovalo 116 ze 157 poslanců, přičemž k odpůrcům patřili komunisté, část sociálních a občanských demokratů. Předpis počítá s tím, že centrální registr bude spravovat ministerstvo vnitra. Smlouvy nad 50 tisíc korun by do něj musely vkládat státní, krajské a městské organizace s tím, že menší obce by byly od této povinnosti osvobozeny, stejně jako podniky s akciemi kotovanými na burze (ČEZ). Od července 2017 mělo začít fungovat pravidlo, že nezveřejněná smlouva bude neplatná.

Co prosazují senátoři? Především chtějí nahradit sankci neplatnosti smlouvy pokutou v maximální výši 25 procent ?z ceny zakázky, minimálně však 10 tisíc korun. Registr chtějí svěřit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který ale k tomu není nijak vybaven. Dále si přejí, aby se smlouvy státních a městských firem dávaly do registru pouze v případě, že se platí z veřejných dotací. „Tento návrh zavádí právní nejistotu. Například dopravní podnik města, který dostává dotace, si může sám a bez kontroly určit, zda je smlouva z veřejných dotací, nebo ne,“ připomíná Jan Vurbs z iniciativy Rekonstrukce státu, jež protikorupční normy podporuje. „Navíc u státních firem zákon nemá za cíl kontrolu dotací, ale prověřování, zda nejsou podnikové prostředky využívány neúčelně, nehospodárně nebo dokonce korupčně,“ dodává Vurbs.

Senátoři z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyloučili také národní podniky, především Budějovický Budvar. Neměla by se vztahovat ani na dohody o poskytnutí dotace podle zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu. „Úplně vyrvete srdce toho zákona,“ varoval před přijetím senátních pozměňovacích návrhů senátor Václav Láska (za SZ). Souhlasí s ním například jeho kolegové Eliška Wagnerová (za SZ) nebo sociální demokraté Miroslav Antl, Radek Sušil či Miroslav Nenutil.

 

Zdroj: deník.cz, 23.11. 2015