Dobrý den: Česká televize natočí Cenu facky

To není apríl!

Slovácké divadlo se dočkalo dalšího velkého úspěchu. Česká televize totiž připravuje projekt, v němž natočí nejlepší divadelní inscenace ze všech krajů republiky. Zlínský kraj bude reprezentovat uherskohradišťská scéna s oceňovanou Cenou facky. „Je to další potvrzení, že patříme k divadelní elitě u nás,” radují se divadelníci. Volba byla jednoznačná. Cena facky se totiž už předloni, kdy měla premiéru, stala jednou z deseti nejlepších inscenací v republice a časopis Reflex ji označil za divadelní událost roku.

O čem je Cena facky
Hru Cena facky aneb Gottwaldovy boty speciálně pro Slovácké divadlo napsal dramatik Karel Steigerwald podle povídek Josefa Holcmana a popisuje v ní osudy dvou rodin – jedné komunistické a druhé katolické – na Slovácku. „Inscenace Cena facky je v prvé řadě o nás všech v dnešní době. O neschopnosti vyrovnat se s dobou, které mnozí tupě sloužili. Těm, kteří to dělali, však nic vzkazovat nebudu, protože když někdo sloužil tupě, tak bude asi podle všeho tupý. A člověk už vlastně k tomu samotnému dílu (divadelní inscenaci) nemá co dodávat,“ říká režisér Břetislav Rychlík, jehož příbuzní se stali obětí komunistického řádění v 50. letech a byli v uherskohradišťské věznici drženi za mřížemi.

Přijel ministr kultury
O Ceně facky se začalo mluvit hned po premiéře. Část diváků ji přijala s nadšením, část svým tématem pobuřovala. Brzy se ukázalo, že výjimečný projekt oslovuje nejenom diváky ze Slovácka, ale z celé republiky. Do Hradiště se na ni osobně přijel podívat i ministr kultury Daniel Herman, viděly ji ale i takové osobnosti jako režisér Jan Hřebejk, dirigent Libor Pešek, spisovatel Pavel Kohout, muzikant a režisér Ondřej Havelka, senátorka Eliška Wagnerová a další. „Herecký potenciál Slováckého divadla je již několik let obdivuhodný,“ napsal po zhlédnutí inscenace respektovaný recenzent Jan Kerbr.

Veřejné natáčení Ceny facky
Cena facky se v Hradišti už dlouho nehrála. Zato jezdila po prestižních festivalech, ať to byl ten v Hradci Králové, kde se sešla evropská divadelní elita, nebo brněnský Divadelní svět. Za pár dnů míří coby krutá groteska na Festival smíchu do Pardubic a pak ji už budou moci zase vidět i hradišťští diváci. Natáčení štábem České televize totiž bude veřejné a proběhne 1. dubna od 19.00. Lístky je možné koupit už teď v pokladně divadla, nebo online na www.slovackedivadlo.cz.

„Herci hrají jak o život,“ říká režisérka Helena Třeštíková
Cenu facky si nenechala ujít ani známá česká dokumentaristka Helena Třeštíková, která je podepsána pod filmem Zkáza krásy vyprávějící o Lídě Baarové. „O hře Cena facky Karla Steigerwalda jsem četla pochvalnou recenzi při její premiéře v Uherském Hradišti. Moc jsem se tedy těšila na pražské představení a nebyla jsem zklamaná! Mám ráda spojení faktů a literárního textu. Hra je inspirovaná povídkami Josefa Holcmana a ty zase autentickými zážitky z jeho rodiny. Pravda života je ve hře silně přítomná a přitom jde o svrchovaný dramatický tvar. Režisér Břetislav Rychlík textu skvěle rozumí a herci hrají jak o život. Úžasný zážitek! Přeji inscenaci ocenění profesionálů a mnoho dalších diváků nadšených stejně, jako jsem byla já.“

 

Zdroj: idobryden.cz, 19.2. 2016