E-právo: Referenda budou možná dvoudenní, pokud budou spolu s volbami

Místní a krajská referenda budou možná dvoudenní, pokud se budou konat společně s volbami. Úprava by mohla zvýšit účast. Pokud by se referenda konala mimo volební dny, byla by nadále jednodenní. Změnu má přinést senátorská novela, kterou včera horní komora poslala do legislativního procesu. Nyní ji tedy dostane k projednání Sněmovna.

V případě souběžného konání referenda a parlamentních, krajských, obecních nebo prezidentských voleb by se podle návrhu mělo hlasovat ve společné volební místnosti do jedné volební urny. Hlasovací obálky by ale musely být rozlišeny podobně jako při souběhu senátních voleb s krajskými nebo obecními.

Sčítací komise budou společné jak pro volby, tak pro referendum. V komisi by mohl být zástupce přípravného výboru, na jehož podnět by se referendum konalo.

Horní komora přijala novelu, za níž stojí bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), ve znění úpravy výboru pro veřejnou správu. Upřesňuje hlavně organizaci a financování. Základní náklady by podle Wagnerové nesl stát, obec by hradila náklady související se samotným referendem, tedy zejména na tisk příslušných lístků a na obálky.

Projednáním novely o úpravě referend nynější schůze horní komory skončila. Na další schůzi by se podle informací místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD) měli senátoři sejít 24. srpna.

 

Zdroj: epravo.cz,