E-právo: Stanovisko k napadenému zákonu o kampeličkách má být do 20. dubna

Vláda by se podle ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) měla připojit k řízení u Ústavního soudu o návrhu senátorů na zrušení části zákona o kampeličkách. Stanovisko k němu chce Dienstbier připravit do 20. dubna, jak požaduje soud. Připravit ho chce ve spolupráci s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), který by měl vládu u soudu zastupovat. Vyplývá to z předkládací zprávy, kterou dnes poskytl ČTK Jiří Souček z Dienstbierova úřadu. Vláda má o návrhu rozhodnout ve středu.

Skupina 21 senátorů navrhla před měsícem zrušení části předloňské novely o spořitelních a úvěrních družstvech, která omezuje výši odměn či úroků z členského vkladu. Týká se to ustanovení, podle něhož „souhrn zůstatků vkladů člena spojený s úrokem nebo obdobnou výhodou nesmí překročit desetinásobek souhrnu jeho splaceného základního členského vkladu a splaceného dalšího členského vkladu“.

Ustanovení podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ) mimo jiné znamená, že se na členský podíl v záložnách ve výši deseti procent vkladu nevztahuje pojištění. V případě krachu kampeličky by tak nebyl vrácen, uvedla už při schvalování novely Wagnerová a označila to za protiústavní.

Napadené ustanovení je tak podle stížnosti&*58922; v rozporu s právem na ochranu nabytého majetku, neboť zakazuje záložnám úročit vklady svých členů, pokud výše vkladu přesahuje desetinásobek podílu člena na kapitálu záložny ve formě členského vkladu či dalšího členského vkladu.

Vláda opatření zdůvodnila potřebou posílit finanční zainteresovanost členů na řádné správě a řízení družstevní záložny a výsledcích jejího hospodaření. „Toto opatření by také mělo omezit morální hazard vyplývající ze zapojení depozit u družstevní záložny do zákonného pojištění vkladů,“ uvedl kabinet ve zdůvodnění novely.

 

Zdroj: e-pravo.cz, 8.3. 2016