E15: Právníci se přou o volbu prezidenta

Podpisy senátorů a poslanců, kteří dali svůj hlas více kandidátům, nemusejí podle názoru některých právníků platit.

Expremiér Mirek Topolánek může mít velký problém se svou kandidaturou na Hrad. Podle některých ústavních právníků totiž podpisy senátorů a poslanců, kteří se „upsali“ více kandidátům, nebudou platit. Ministerstvo vnitra tvrdí opak. Upozornila na to Mladá fronta Dnes s odkazem na názor Jana Kysely a Václava Pavlíčka.
Stejného názoru jsou ale také někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (BEZPP) a exministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), kteří to potvrdili pro Blesk.cz.
Ministerstvo vnitra aktuálně trvá na tom, že poslanec či senátor může podpořit víc prezidentských kandidátů.
Ústava ani zákon o volbě prezidenta to nezakazují, řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. To je výrazný posun oproti minulosti, kdy před první přímou prezidentskou volbou v roce 2013 rezort naopak uváděl, že jeden konkrétní zákonodárce může podpořit jen jednoho kandidáta.
Ústavní právník a vysokoškolský pedagog Jan Kudrna na změně stanoviska ministerstva vnitra nevidí nic zvláštního ani neobvyklého. „To, že si v roce 2013 zákon vykládalo jinak, je poměrně běžná věc, která se stává.
Tehdy se na to dívali tak, že poslanec nebo senátor může navrhovat vždy pouze jednoho kandidáta.
Domnívám se totiž, že nikoho ani nenapadlo, že by to mohlo být jinak,“ doplnil pro info.cz Kudrna.
Kudrna je navíc zastáncem výkladu, že zákon mluví o konkrétní množině zákonodárců, nikoli o jednotlivcích. Problém by podle něj při takovém výkladu nastal pouze tehdy, sešlo-li by se deset podpisů stejných senátorů nebo dvaceti stejných poslanců pod dvěma různými kandidaturami.
Opačný názor však zastává exministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), který uvedl, že zákon mluví jasně. „Senátor se může podepsat pouze jednomu z kandidátů. Pokud se podepsal vícekrát, jeho podpisy musejí být na všech listinách hodnoceny jako neplatné. Vnitro nemůže posuzovat, komu toho senátora ponechá,“ míní Dienstbier.
„Předpokládám, že vnitro nemá žádnou jinou možnost než ty zdvojené podpisy vyškrtnout a pak rozhodne, kdo jich má dost,“ argumentuje někdejší předseda Legislativní rady vlády.
„Ta debata je v zásadě akademická. Buď se shodneme, nebo neshodneme, co mělo být, ale nemyslím si, že by případný soud někoho vyškrtl,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas ústavní právník Jan Kysela.

 

Zdroj: e15.cz, 9.11. 2017