E15: Stát zrychlí hlavní stavby

Senát schválil zákon o liniových stavbách, platit by mohl již od podzimu.

Neutěšený stav českých dálnic a železnic by měla odblokovat novela zákona o urychlení výstavby dopravních komunikací.
Senát schválil návrh, na kterém se předtím shodly ve sněmovně všechny kluby, a po podpisu prezidenta by mohl začít platit už v září.

„Dostavbu některých dálnic by to mohlo ovlivnit už na podzim tohoto roku,“ řekl předkladatel návrhu a poslanec Martin Kolovratník (ANO).

„V Česku je příprava a výstavba dálnic pomalá. Tento zákon nespasí svět, je ale potřebný, protože situace je neudržitelná,“ uvedl senátor Radko Martínek (ČSSD).

Senátorka Eliška Wagnerová (SZ) zákon naopak kritizovala, že dostatečně nechrání právo na osobní majetek.
Novela zavádí zejména možnost takzvaného mezitímního rozhodnutí, které umožní stavět ještě předtím, než skončí spory o výši náhrady za pozemek, po kterém stavba povede.

Zákon také výslovně jmenuje několik klíčových dopravních staveb, kde by tato praxe měla platit. Kromě železnic, dálnic a silnic je mezi nimi i metro.

Právě na rozhodnutí Senátu tak čekali pražští radní. Ti kvůli tomu odložili schvalování připravovaného společného podniku Prahy s developerem Penta, který měl pomoci s vykoupením pozemků pro stavbu metra D. Město si nechává zpracovat analýzu, zda by výkup nevyřešila právě schválená novela.