E15: Zeman, Babiš i Chovanec. Politici chtějí přepisovat ústavu

Časová tíseň sice odrazuje politiky od velkolepých vizí změn Ústavy České republiky, nedá se ale vyloučit, že určité nápady na revizi „zákona zákonů“ se stanou součástí kampaně před podzimními parlamentními volbami.

Chuť politiků opravit českou ústavu ještě nikdy nebyla tak velká jako v právě končícím volebním období. Přetlak všech návrhů zákonů ležících ve sněmovně je ovšem obrovský, takže převratných změn v tomto bodě se už nedočkáme.

To ale neznamená, že se ústava nezmění. Ne náhodou řada návrhů přichází z řad hnutí ANO a z Pražského hradu. Pokud podzimní parlamentní a následující prezidentské volby potvrdí mocenský blok Babiš–Zeman, revize ústavy bude první na ráně.

Ve sněmovně je už delší dobu zaparkováno několik ústavních zákonů. Jeden z nich je ve druhém čtení, devět ústavních zákonů je v prvním čtení, ani jeden z nich ale dolní komora parlamentu ještě nezačala projednávat. Nejsou to ovšem jen poslanecké návrhy.

Vlastní představu na konkrétní změny schválila i vláda. Podle ní by se měl změnit postup při jmenování členů bankovní rady České národní banky. Návrhy prezidenta by měl propříště posvětit Senát, obdobně jako tomu je u kandidátů na ústavní soudce.

Navrhuje se také zavedení takzvaného klouzavého mandátu − ministři by po dobu svého setrvání ve funkci byli zbaveni poslaneckých povinností. Změnit by se měla například i lhůta, kterou má k projednání sněmovnou schválených zákonů Senát, a to ze současných třiceti na 60 dnů.

Zdroj: E15, 22.3. 2017