Echo 24: Změna českých politických stran na evropské? Senát zákon vrátil

Senát nechce, aby se české politické strany a hnutí případně mohly přeměnit na evropské politické strany. Vládní návrh zákona o pravidlech pro možný vznik evropských politických stran a nadací proto ve středu vrátil s úpravou k opětovnému posouzení do Sněmovny.

Předloha, která navazuje na unijní nařízení, by transformaci tuzemských stran na strany evropské umožňovala. Senátoři doporučili velkou většinou hlasů příslušnou pasáž na návrh ústavně-právního výboru vyškrtnout. Zpravodajka Eliška Wagnerová (Strana zelených) ji označila za evidentní nesmysl.

Žádná česká politická strana se podle ní přeměnit na evropskou stranu nemůže, protože nesplní dané podmínky, k nimž patří třeba členství lidí z různých zemí Evropské unie. „Ponechání tohoto nonsensu v zákoně by bylo velmi zavádějící a mohlo by svádět možná některé okrajové politické strany k úvaze, že by se snad mohly přeměnit v evropské,“ řekla Wagnerová. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale soudí, že zákon by nepůsobil v praxi potíže ani v případě, že by zůstal ve vládní podobě.

Norma neřeší zapojení evropských politických stran do voleb. Nebudou tedy moci kandidovat.

Ministerstvo vnitra podle svého vyjádření zvolilo při koncipování předlohy „minimalistický přístup“. Návrh se odkazuje na unijní nařízení, řeší zejména součinnost s unijním úřadem, u něhož se evropské strany a nadace musí registrovat. Upravuje také možnost přeměny spolku na evropskou politickou nadaci.

 

Zdroj: echo24.cz, 8.3. 2017