Echo24: Nahradí Wagnerovou? Rektor Bek si vyjednal do Senátu podporu čtyř stran

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek oznámil, že si vyjednal podporu čtyř demokratických stran pro jeho kandidaturu do Senátu a s dalšími ještě bude jednat. Má tak šanci nahradit v říjnových volbách bývalou místopředsedkyni Ústavního soudu a současnou senátorku za obvod Brno – město Elišku Wagnerovou.

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek oznámil, že si vyjednal podporu čtyř demokratických stran pro jeho kandidaturu do Senátu a s dalšími ještě bude jednat. Má tak šanci nahradit v říjnových volbách bývalou místopředsedkyni Ústavního soudu a současnou senátorku za obvod Brno – město Elišku Wagnerovou.
Rektor se bude na podzim ucházet o hlasy voličů jako nezávislý v brněnském obvodu číslo 59, kde mandát nyní vykonává Eliška Wagnerová zvolená v roce 2012 za Zelené. Bývalá ústavní soudkyně křeslo v Senátu obhajovat nechce.

Bekovou podmínkou pro vlastní kandidaturu bylo právě to, aby nestál proti Wagnerové. „Proti ní bych nekandidoval,“ řekl ČTK.

Bekovi končí rektorský mandát v roce 2019. Jelikož jde o jeho druhé funkční období, znovu už kandidovat nemůže. Na konci ledna řekl, že zvažuje vstup do vysoké politiky. Teď už má vyjednanou podporu pro jeho kandidaturu do Senátu. „Jako nestranického kandidáta mě v obvodu č. 59 Brno – město podpoří ODS, STAN, TOP 09 a Zelení,“ uvedl Bek na Twitteru s tím, že ho ještě čeká jednání s Piráty.

Dnes, 25. února, jsme se dohodli s politickými stranami na půdorysu koalice pro moji senátní kandidaturu. Jako nestranického kandidáta mě v obvodu č. 59 Brno-Město podpoří @ODScz, @STANcz, @TOP09cz a @zeleni_cz. Ještě jednáme s @PiratskaStrana a konzultace povedu s dalšími.
— Mikuláš Bek (@MikulasBek)
February 25, 2018

Podpora ODS není jasná
Podle předsedy brněnské ODS Roberta Kerndla ale podpora Beka ze strany občanských demokratů není definitivně dohodnutá. Sice s ním jednali, vše ale musí schválit celostátní vedení. Na Bekovi oceňuje Kerndl „akcent antiZeman a antiBabiš“. „Když se podíváte na jeho životopis, tak je to jednoznačné,“ uvedl Kerndl. Loni ale ODS oznámila, že do voleb v obvodu 59 Brno-město vyšle hudebníka Romana Horkého, frontmana skupiny Kamelot.

Beka si pochválil poslanec Vlastimil Válek z TOP 09. „Mikuláš Bek jasně ukázal, že je to člověk, který se nenechá zmanipulovat, je to člověk, který ukázal, co umí, dvakrát po sobě byl akademickým senátem zvolen rektorem, a je to člověk, který má jasné a čitelné názory. V takové situaci jsme považovali za nesmyslné hledat jiného kandidáta. Mikuláš Bek je člověk, na kterém se dokážou demokratické strany shodnout,“ řekl v pondělí poslanec Vlastimil Válek.

oučasnému rektorovi Masarykovy univerzity již v minulosti byla nabídnuta politická funkce. Po volbách do Poslanecké sněmovny se ho totiž do své tvořící se vlády snažil zlákat tehdy designovaný premiér a předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš. Nabídl mu post ministra školství, což ovšem Bek odmítl.

Rektor Masarykovy univerzity má dlouhodobé spory s prezidentem Milošem Zemanem, které začaly tím, že Bek neumožnil Zemanovi vystoupit před studenty Masarykovy univerzity krátce před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013, protože kandidovala SPOZ. Strana, kterou Zeman založil, dodnes je jejím čestným předsedou a při tehdejších volbách dokonce nesla jeho jméno (Strana práv občanů – Zemanovci). Zeman Beka a dalšího rektora od té doby nezve na předávání státních vyznamenání 28. října. Podpořila je také většina českých rektorů, kteří pozvání na předávání od té doby ignorují.

Ve vysoké politice působilo hned několik Bekových předchůdců ve funkci rektora Masarykovy univerzity. V říjnových volbách svůj mandát obhájil Karel Rais, který působí v hnutí ANO. Ještě do října patřil mezi poslance hnutí také Jiří Zlatuška, který však znovu nekandidoval a z hnutí posléze vystoupil. Mnohem úspěšnější je v politice Petr Fiala, kterého Bek ve funkci rektora nahradil. Působil totiž ještě jako ministr školství ve vládě Petra Nečase a od roku 2014 je předsedou ODS, se kterou v nedávných volbách skončil na druhém místě za hnutím ANO.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také: Senátoři si Ústavnímu soudu stěžují na exekuční řád

URL| http://echo24.cz/a/SKk2a