Eprávo: Iniciativa sdělí příští rok kandidáta, jehož podpoří na Hrad

Iniciativa Kroměřížská výzva představí příští rok v červnu kandidáta, kterého bude podporovat v prezidentské volbě. Předběžný seznam případných uchazečů o Hrad čítá 25 jmen, navrhli je signatáři výzvy. Na dnešní tiskovou konferenci iniciativy přišli i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil a diplomat Petr Kolář, kteří na seznamu figurují a kandidaturu zvažují. Je na něm i textař, spisovatel a producent Michal Horáček, který ale s Kroměřížskou výzvou spolupracovat nechce.

Pospíšil i Kolář uvedli, že se ještě nerozhodli, zda se budou o hlasy lidí v prezidentské volbě začátkem roku 2018 ucházet. „Kroměřížskou výzvu beru velmi vážně. Už ne tak úplně vážně beru sám sebe,“ řekl Kolář. Z Pospíšilova i Kolářova vyjádření vyplynulo, že by mohli podpořit uchazeče, který z výběru iniciativy vzejde, případně i jiného uchazeče.

„Příští prezidentská volba bude mít zásadní význam pro další směřování naší země,“ uvedl za iniciativu hudebník a někdejší politik Michael Kocáb, jenž je na předběžném seznamu taky. „V tento moment nezvažuji, že bych zvažoval,“ uvedl o Kocáb o své případné kandidatuře.

Iniciativa podpoří uchazeče, který by hájil základní demokratické principy a hodnoty. „Obáváme se, že opět může uspět kandidát, který ústavním a demokratickým hodnotám oddán není,“ řekl další z mluvčích iniciativy Václav Němec.

Na předběžném seznamu případných kandidátů jsou například taky kněz Tomáš Halík, ekonomové Jan Švejnar a Tomáš Sedláček, senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, hudebník, konferenciér a herec Marek Eben, herec a režisér Zdeněk Svěrák a astrofyzik Jiří Grygar. Mezi možné adepty zařadili signatáři výzvy i aktivní nebo bývalé politiky, k nimž patří Petr Pithart, Karel Schwarzenberg, Zuzana Roithová, Miroslava Němcová, Michael Žantovský a Jiří Dienstbier.

V první anketě navrhlo možné kandidáty 2200 signatářů iniciativy, která vznikla letos v květnu. Nyní jich je podle Kocába 6500.

Zhruba rok a půl před druhou přímou prezidentskou volbou ohlásili kandidaturu dva lidé – v červnu podnikatel Igor Sládek, v červenci lékař a občanský aktivista Marek Hilšer. Současný prezident Miloš Zeman, kterému končí mandát v březnu 2018, zatím neoznámil, zda bude kandidovat znovu. Podle mnohých náznaků ale s opětovnou kandidaturou počítá.

 

Zdroj: epravo.cz, 5.9. 2016