Eprávo: Práva platících vlastníků bytů vůči neplatičům se možná posílí

Horní komora dala šanci senátorské novele, která má posílit práva platících vlastníků bytů vůči neplatičům, kteří dluží za správu domu. Předlohu, kterou připravili lidovečtí senátoři v čele s Jitkou Seitlovou (za SZ), dnes poslali k projednání svým výborům ústavně-právnímu a pro veřejnou správu.

Senátorka Eliška Wagnerová (za SZ) záměr podpořila, navrhované řešení ale označila za komplikované a neúspěšně doporučila předlohu přepracovat. Obává se také, že Sněmovna by už nestihla novelu projednat do konce nynějšího funkčního období. Exministr a senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) uvedl, že by problém bylo možné řešit i v rámci občanského zákoníku, který má horní komora projednávat za dva týdny. Sněmovna ale obdobnou úpravu tohoto zákoníku odmítla, upozornila Seitlová.

Novela se týká občanského soudního řádu, zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona. Počítá s tím, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně, a to do 25 procent výtěžku ve prospěch společenství vlastníků.

V Česku je zaregistrováno více než 58.000 společenství vlastníků bytů, která spravují zhruba 1,3 milionu jednotek. Seitlová s odkazem na údaje Českomoravského svazu bytových družstev uvedla, že zadluženo je kolem 22.000 vlastníků bytů a dlužná částka představuje zhruba 300 milionů korun. „Vymahatelnost se pohybuje pod 65 procenty,“ podotkla senátorka

Dluhy podle Seitlové dopadají na vlastníky, kteří musejí hradit náklady k nájemnému navíc. Pokud byl byt zakoupen na hypotéku nebo zastaven do půjčky, dlužné částky se společenství nedočká. V exekuci nebo veřejné dražbě mají totiž přednost k uspokojení pohledávek věřitelé.

 

Zdroj: epravo.cz, 1.12. 2016