Eprávo: Senátní výbor nedal stanovisko k prokazování původu majetku

Návrh zákona o prokazování původu majetku bude Senát projednávat bez stanoviska ústavně-právního výboru. Členové výboru dnes nepodpořili doporučení na schválení předlohy ani na její zamítnutí. Normu posoudí ještě výbor pro veřejnou správu a garanční hospodářský výbor. Horní komora by o ní měla rozhodovat na schůzi, která začne příští středu.

Návrh zákona kritizovala zejména Eliška Wagnerová (za SZ). Dopadne podle ní selektivně hlavně na lidi, na které přijde udání. Není to v souladu s principem právního státu, uvedla Wagnerová. Podobné námitky vyjádřil taky Miloš Malý (ČSSD).

Členové výboru nakonec nepodpořili návrh zpravodaje Miroslava Nenutila (ČSSD) na doporučení plénu předlohu schválit ani požadavek Wagnerové ji zamítnout.

Finanční správa by díky normě dostala pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než sedm milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit. Předloha neznamená zavedení plošných majetkových přiznání.

V případě, že by poplatník nebyl schopen prokázat původ svých příjmů, byla by mu podle normy daň vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše má být 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat.

Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku by hrozil podle předlohy až tříletý trest vězení místo nynějšího jednoho roku. Byl by možný i peněžitý trest.

Norma by měla být účinná od druhého kalendářního měsíce potom, co vyjde ve sbírce zákonů.

 

Zdroj: epravo.cz, 17.8. 2016