Eprávo: Souhrn významných legislativních událostí 10.7.2017 – 16.7.2017

Práva vlastníků bytů vůči neplatičům příspěvků na správu domů budou zřejmě silnější. Sněmovna schválila zrychleně v prvním čtení senátní předlohu, díky níž by společenství vlastníků jednotek získala přednostní právo na aspoň částečné uhrazení pohledávek po dlužnících při nuceném prodeji jejich bytů. Návrh ještě musejí projednat senátoři a podepsat prezident.

Vláda

10. července 2017

Policie bude prověřovat informace o cestujících v letadlech
Česká policie vytvoří v rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu speciální jednotku, která bude prověřovat údaje o cestujících v letecké dopravě. Příští rok by v ní mělo začít pracovat 14 policistů, v roce 2021 by měla mít 42 členů. Vznik jednotky dnes schválila vláda na základě směrnice Evropské unie. Informovalo o tom ministerstvo vnitra.

Kraje dostanou kompenzaci za vyšší mzdy řidičů autobusů
Vláda dnes schválila vyplacení příspěvku krajům na lednové navýšení mezd řidičů linkových autobusů. Prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dostanou zhruba 394 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. SFDI krajům obvykle přispívá na rekonstrukce silnic nižších tříd. U peněz pro kraje ale bude uvedeno, že jsou v rámci dopravní obslužnosti určeny na mzdy řidičů. Předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO) příspěvek krajům ocenila, podle ní je ale potřeba pro další léta hledat systémové řešení.

Miliardy od státu pomohou krajům zlepšit dopravu či zaměstnanost
Na hospodářskou restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje půjde v příštích třech letech zhruba 42 miliard korun. Počítá s tím akční plán, který dnes schválila vláda. Regiony, které dlouhodobě trpí vysokou nezaměstnaností i starými ekologickými zátěžemi po zaniklých podnicích, chtějí peníze využít na zlepšení dopravy a zaměstnanosti nebo odstranění látek ohrožujících životní prostředí. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde o první komplexní restrukturalizaci tak rozsáhlého území.

Armáda zmodernizuje 33 houfnic Dana, nakoupí 17 nových
Armáda do roku 2020 zmodernizuje 33 samohybných houfnic Dana a nakoupí 17 nových děl. Novinářům to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který dnes se záměrem seznámil vládu. Zastaralá děla by měla pro českou armádu zmodernizovat kopřivnická firma Tatra Trucks za asi 1,27 miliardy korun bez DPH. Podle dřívějších informací ministerstva obrany by smlouva mohla být podepsána v září.

Vláda: Administrativní zátěž se za 11 let snížila o třetinu
Celková administrativní zátěž podnikatelů se v Česku mezi lety 2005 a 2016 snížila o 31,5 procenta, firmám ubylo 675 informačních povinností. Loni stát realizoval 23 opatření ke snížení byrokracie pro podnikatele, zbývá jich 28. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu, kterou dnes projednala vláda. Pravicová opozice a zástupci podnikatelů naopak vládu za vysokou administrativní zátěž kritizují.

Vláda schválila 42 miliard Kč na restrukturalizaci tří krajů
Na hospodářskou restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje půjde v příštích třech letech zhruba 42 miliard Kč. Počítá s tím akční plán, který dnes schválila vláda. Na twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Z celkové částky půjde 6,1 miliardy korun letos, 11,4 miliardy v příštím roce a přes 25 miliard v roce 2019.

Vláda schválila zavedení vízového programu pro investory mimo EU
Vláda schválila zavedení vízového programu pro investory ze zemí mimo EU. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Cizinci, kteří v Česku investují nejméně 75 milionů korun a vytvoří alespoň 20 nových pracovních míst, budou moci žádat o získání povolení k dlouhodobému pobytu. Hospodářská komora schválené opatření zkritizovala, podmínky jsou podle ní příliš přísné.

Zkoušky pro získání zbrojního průkazu by měly být objektivnější
Zkoušky pro získání zbrojního průkazu by měly být objektivnější a kvalitnější. Vláda dnes schválila nařízení, které zpřesňuje podmínky pro získání zkoušky odborné způsobilosti potřebné k získání zbrojního průkazu, informoval ČTK mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Počet těchto zkoušek v posledních letech roste. Zároveň se zvyšuje počet stížností, které proti zkouškám mají žadatelé i policisté, kteří na zkoušky dohlížejí.

Vláda podpořila nová pravidla pro znehodnocení zbraní a střeliva
Vláda upravila pravidla pro znehodnocení palných zbraní a střeliva tak, aby odpovídala novele zákona o zbraních a evropskému nařízení, které musí země zavést do svých zákonů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Účelem vládního nařízení je zajistit nevratné znehodnocení zbraní tak, aby nemohly být znovu aktivovány a následně použity například při páchání trestné činnosti nebo teroristických útoků.

Poslanecká sněmovna

11. července 2017

Zákon zvyšující bezpečnost plateb na webu míří ke schvalování
Sněmovna propustila do závěrečného schvalování vládní novelu zákona o platebním styku, která má za cíl kromě jiného zvýšit bezpečnost internetových plateb i práva uživatelů platebních služeb. Poslanci by ji měli schvalovat na své zářijové schůzi.

Sněmovna odročila schvalování mise českých vojáků do Pobaltí
Sněmovna dnes odložila schvalování mise českých vojáků do Pobaltí. Měla by se k němu vrátit ve středu. Čeští vojáci by měli působit v Litvě a v Lotyšsku v rámci aliančních mnohonárodních bojových uskupení.

Sněmovna podpořila pařížskou klimatickou dohodu
Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole přijetí pařížské klimatické dohody, která je namířena proti globálnímu oteplování. Poslanci debatovali o dohodě na schůzích už popáté, až nyní zamířila k posouzení do zahraničního výboru a do výboru pro životní prostředí. Smlouvu, která signatáře zavazuje ke snižování emisí skleníkových plynů, by plénum mohlo schvalovat v září. Senát ratifikaci schválil už v dubnu.

Sněmovna v úvodním kole podpořila dohodu CETA mezi EU a Kanadou
Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila hospodářskou a obchodní dohodu CETA mezi EU a Kanadou. Dohoda by měla mimo jiné odstraněním cel a průmyslových poplatků pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu. Odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Evropský parlament ji schválil v polovině února, Senát ji schválil v dubnu. Sněmovna by mohla hlasovat o souhlasu s ratifikací na své zářijové schůzi.

Sněmovna schválila dohodu o partnerství mezi EU a Kanadou
Sněmovna dnes vyslovila souhlas s ratifikací dohody o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou. Dohoda upravuje například společný postup v boji proti terorismu, proti šíření zbraní hromadného ničení nebo praní špinavých peněz. Senát už ji schválil v březnu, Evropský parlament tak učinil v polovině února. Nejde o obchodní dohodu CETA, kterou mají poslanci projednat také dnes, ale teprve v prvním čtení.

Novelu o sociálních službách MPSV ve Sněmovně do voleb neprosadí
Novelu o sociálních službách ministerstvo práce do voleb ve Sněmovně prosadit nestihne. Sněmovní sociální výbor dnes jednání o navrhovaných změnách zákona přerušil. Zdůvodnil to nepřítomností ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD), na návrh vládního ANO vyžadoval její účast. Návrh z opozičních řad na zamítnutí normy předtím neuspěl. Marksová novinářům řekla, že její „fyzická přítomnost“ nebyla u projednávání potřeba a termín dnešního zasedání se stanovil na poslední chvíli, kdy už měla jiný program.

12. července 2017

Kariérní řád učitelů u poslanců ztroskotal, zaveden nebude
Kariérní řád učitelů, který měl podle ministerstva školství profesi zatraktivnit, u poslanců ztroskotal. Sněmovna dnes nepřijala svou ani senátní verzi novely o pedagogických pracovnících, jež by řád zavedla. Legislativní cesta předlohy tím skončila.

Sněmovna by mohla obnovit dětské praktiky jako obor vzdělávání
Sněmovna by mohla obnovit praktické lékařství pro děti a dorost jako základní obor specializačního vzdělávání. Předlohu ODS v úvodním kole podpořila a zkrátila i lhůtu pro její projednávání ve zdravotnickém výboru. Ani tak ovšem není zcela jisté, zda dolní komora stihne schvalování novely do říjnových voleb. Občanští demokraté ji podali v reakci na nedávno schválenou normu, která vzdělávací obor dětských praktiků slučuje s pediatrií.

O kontrolách cen energií už Sněmovna asi nerozhodne
Sněmovna už zřejmě do voleb nestihne rozhodnout o návrhu, aby ceny u státem podporovaných zdrojů energie kontroloval pouze Energetický regulační úřad (ERÚ) místo Státní energetické inspekce (SEI). Poslanci dnes měli ve zrychleném režimu schvalovat již v prvním čtení příslušný vládní návrh, tento postup ale vetovaly opoziční kluby ODS a TOP 09 a Starostů. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) je obvinil, že přijetí zákona znemožnily. Sněmovna pak projednávání návrhu přerušila.

Financování systému akutní péče o ohrožené děti se teď nezmění
Financování systému akutní péče o ohrožené děti se v tomto volebním období nezmění. Sněmovna dnes přerušila projednávání senátní předlohy, jež by zařízením pro děti vyžadujícím okamžitou pomoc zajistila stálý přísun peněz ze státního rozpočtu. Zařízení by se tím vyhnula existenčním potížím.

Sněmovní komisi k úniku policejních spisů povede Plíšek
Sněmovní vyšetřovací komisi k úniku policejních spisů povede Martin Plíšek (TOP 09). Poslanci mu dali v dnešní tajné volbě přednost před nominantem Úsvitu Jiřím Štětinou. O výsledku informoval předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise, která míří na předsedu hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše, může se zvolením předsedy začít pracovat.

Práva vlastníků bytů vůči neplatičům příspěvků zřejmě posílí
Práva vlastníků bytů vůči neplatičům příspěvků na správu domů budou zřejmě silnější. Sněmovna dnes chválila zrychleně v prvním čtení senátní předlohu, díky níž by společenství vlastníků jednotek získala přednostní právo na aspoň částečné uhrazení pohledávek po dlužnících při nuceném prodeji jejich bytů. Návrh ještě musejí projednat senátoři a podepsat prezident.

Sněmovna schválila novou povinnost nadnárodních firem
Nadnárodní firmy budou muset informovat o své finanční situaci v jednotlivých zemích, kde působí. Jejich zprávy budou muset obsahovat informace nutné pro posouzení, zda správně rozdělily základ daně mezi jednotlivé státy. Má to zabránit daňovým únikům. Počítá s tím novela zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní, kterou dnes schválila Sněmovna. Nyní ji posoudí Senát. Novela má vstoupit v účinnost dnem svého vyhlášení.

Zápis do rejstříku zřejmě nebude pro veřejnou prospěšnost nutný
Neziskovým organizacím zřejmě nevznikne povinnost zapsat se do rejstříku, aby získaly postavení veřejné prospěšnosti. Sněmovna dnes místo schválení sporného vládního návrhu zákona o veřejné prospěšnosti, který zápis předpokládá, upravila občanský kodex. Ze všech dalších zákonů navíc vypustila odkaz na vládou navrhovaný zákon, pokud jej nyní obsahují. Předloha nyní zamíří k projednání do Senátu.

S novým památkovým zákonem vláda ve Sněmovně narazila
S novým památkovým zákonem vláda ve Sněmovně narazila. Poslanci dnes předlohu zamítli a její legislativní cesta tím skončila. Zákon měl podle ministerstva kultury zefektivnit a zprůhlednit péči o památkový fond. Vystupovalo ale proti němu mnoho kritiků z odborných kruhů. Ve Sněmovně se k předloze sešly desítky pozměňovacích návrhů.

Sněmovna schválila misi českých vojáků do Pobaltí
Česká armáda zřejmě bude moci vyslat až 290 vojáků do aliančních mnohonárodních bojových uskupení v Pobaltí. Sněmovna dnes misi po jednodenním odkladu schválila. Čeští vojáci by měli působit v Litvě a v Lotyšku celý příští rok a ještě v lednu následujícího roku. S návrhem ještě musí souhlasit Senát, je na programu schůze ve druhé polovině července. Už na dnešním zasedání doporučil schválit vyslání vojáků také obranný výbor Senátu.

13. července 2017

Novela proti diskriminaci pracovníků z EU je před schvalováním
Sněmovna propustila do závěrečného čtení vládní novelu, podle níž by úřad ombudsmanky dostal pravomoc kontrolovat, zda zahraniční pracovníci ze zemí Evropské unie nejsou v Česku diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. Poslanci v dnešním druhém čtení nepodali žádné pozměňovací návrhy. Plénum by mohlo předlohu schvalovat v září.

Sněmovna podpořila smlouvu se Slovenskem o vzdušné obraně
Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru mezi Českou republikou a Slovenskem. Nyní ji posoudí zahraniční výbor. Plénum bude dohodu schvalovat v září.

Sněmovna schválila úmluvu Rady Evropy o prevenci terorismu
Sněmovna dnes dala souhlas k ratifikaci úmluvy Rady Evropy o prevenci terorismu z roku 2005, kterou Česko podepsalo loni jako poslední ze zemí EU. Senát úmluvu schválil letos v dubnu. „Naše právo je v plném souladu s touto úmluvou,“ řekl poslancům ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Sněmovní komise k únikům ze spisů se bude scházet každé úterý
Sněmovní vyšetřovací komise k únikům údajů z policejních spisů bude zasedat každé úterý. Na příští schůzi pozve zejména zástupce policie a Nejvyššího státního zastupitelství. Místopředsedou komise zvolila na dnešním prvním zasedání Jiřího Štětinu (Úsvit), řekl ČTK její předseda Martin Plíšek (TOP 09).

14.července 2017

Sněmovna schválila zjednodušení kontrol ve veřejné správě
Sněmovna dnes schválila návrh zákona, který by měl podle vlády zjednodušit a harmonizovat kontroly ve veřejné správě. Na ministerstvech i na úrovni kabinetu by měly vzniknout výbory pro audit, navíc by se měla zvýšit zodpovědnost úředníků. Norma, kterou ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident, je nutná i kvůli možnému budoucímu rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sněmovna schválila tříměsíční placené ošetřovatelské volno
Lidé zřejmě dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Sněmovna dnes schválila vládní novelu o nemocenském pojištění, která zavedení volna umožňuje. Podle Hospodářské komory zavedení dávky zatíží zaměstnavatele a může ochromit výrobu v některých provozech, očekává i zneužívání dávky. Předlohu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Sněmovna rozšířila exekuce řidičských průkazů kvůli alimentům
Exekutoři zřejmě budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku. Poslaneckou novelu exekučního řádu dnes schválila Sněmovna. Zároveň zamítla pozměňovací návrh nezařazeného Karla Fiedlera a Marka Černocha (Úsvit) o zavedení místní příslušnosti exekutorů. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Sněmovna schválila přísnější postihy za nelegální taxislužbu
Sněmovna schválila novelu zákona o silniční dopravě, která zpřísňuje postihy za nelegální taxislužbu a posiluje pravomoci obcí při stanovování podmínek pro její výkon. Sněmovna nepřijala pozměňovací návrh, který měl pomoci alternativním taxislužbám typu služby Uber. Poslanec ČSSD Václav Zemek neúspěšně navrhoval, aby u vozidel, která nemají taxametr, mohl místo dosavadní papírové smlouvy sloužit jako alternativní doklad záznam v mobilní aplikaci. S tímto návrhem nesouhlasil již při projednávání v hospodářském výboru ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Poslanci schválili novelu, která má snížit papírování podnikatelů
Podnikatelům zřejmě odpadne povinnost oznamovat živnostenskému úřadu identifikační údaje členů statutárního orgánu firem a vedoucích odštěpného závodu zahraničních osob, zapisované do živnostenského rejstříku. Změnu živnostenského zákona, která s tím přichází, dnes schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Živnostenský úřad si uvedené údaje zjistí sám z příslušného veřejného rejstříku. Společně s ohlášením živnosti nebo s podáním žádosti o koncesi na živnostenském úřadu se také bude moci podnikatel nově přihlásit k registraci k dani z příjmů nebo k dani silniční. Návrh zákona také podle ministerstva průmyslu vychází vstříc požadavkům podnikatelské i nepodnikatelské veřejnosti a zavádí možnost vydávat na žádost hromadné soubory s aktuálními veřejně dostupnými údaji podnikatelů.

Sněmovna schválila vznik rozpočtové kapitoly kybernetického úřadu
Nový Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost bude mít vlastní rozpočtovou kapitolu ve státním rozpočtu. Zavádí ji vládní novela zákona o letošním státním rozpočtu, kterou dnes Sněmovna schválila. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Senát

11. července 2017

Senátní komise: Sněmovna nepostupovala u registru smluv správně
Sněmovna nepostupovala podle senátní ústavní komise správně, když odložila hlasování o novele zákona o registru smluv, který jí vrátila horní komora. Dolní komora nepostupovala podle ústavního příkazu a striktně ani podle svého jednacího řádu, řekla ČTK po dnešním jednání komise její předsedkyně Eliška Wagnerová (za Zelené). Senát by měl podle doporučení komise Sněmovnu vyzvat, aby schvalovací proceduru dokončila.

Zbraňovou ústavní novelu označila senátní komise za nepotřebnou
Za nepotřebnou označila senátní ústavní komise ústavní novelu o legálním držení zbraní. Může být podle komise i škodlivá, ke zvýšení národní bezpečnosti by nepomohla. ČTK to po dnešním jednání komise řekla její předsedkyně Eliška Wagnerová (za Zelené).

12. července 2017

Senát se možná novelou zákona o registru smluv nebude zabývat
Senát se novelou zákona o registru smluv, která některým státním podnikům a společnostem odpouští zveřejňování smluv, možná nebude zabývat. Doporučil mu to senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Pokud by se Senát návrhem výboru řídil, zákon by přímo přešel k podpisu prezidentovi. Novelou se zabýval i ústavně-právní výbor, který nepřijal žádné usnesení.

Senátní výbor doporučí podporu vládní telekomunikační novele
Senátní výbor pro veřejnou správu a územní rozvoj doporučí schválení vládní novely zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Členové výboru o tom rozhodli na dnešní schůzi. Kromě přechodu na jinou formu pozemního vysílání zákon upravuje i některé povinnosti mobilních operátorů.

Senátní výbor nepodpořil zákaz kožešinových farem
Senátní výbor pro životní prostředí nepodpořil zákaz kožešinových farem. Během dnešního jednání se ve výboru nenašlo dost hlasů, které by Senátu doporučily zákon podpořit. Nebylo tak přijato žádné usnesení. Senát o normě bude rozhodovat na své červencové schůzi. Podle návrhu zákona by zákaz kožešinových farem v Česku měl začít platit od konce ledna 2019. Senátoři dnes nad zákonem dlouze debatovali, část z nich kritizovala způsob odškodnění, na které budou mít majitelé farem nárok.

Senátní výbor doporučil dát obcím a městům více peněz
Obce a města se od příštího roku zřejmě dočkají více peněz z vybrané daně z přidané hodnoty. Schválení novely zákona o rozpočtovém určení daní Senátu doporučil senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Norma zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané DPH z nynějších 21,4 procenta na 23,58 procenta. Návrh předložilo zastupitelstvo Libereckého kraje. Města a obce by takto mohly získat celkově navíc kolem 8,5 miliardy korun ročně. Návrhem se bude Senát na plénu zabývat ještě v červenci. Pokud novelu podpoří, musí ji ještě podepsat prezident.

Senátoři chtějí, aby se poslanci opět zabývali zákonem o EIA
Poslanci se možná budou muset znovu zabývat novelou zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Vrácení normy do Sněmovny dnes doporučil senátní výbor pro životní prostředí. Důvodem jsou nesoulady vyplývající z toho, že byl před touto normou přijat stavební zákon, což ministerstvo pro životní prostředí nepředpokládalo. O vrácení zákonu požádal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Pokud s vrácením bude Senát na své červencové schůzi souhlasit, poslanci se zákonem budou pravděpodobně znovu zabývat na zářijové schůzi.

Senátní výbory chtějí vrátit poslancům zákon o tajných službách
Senátní výbory navrhly vrátit Poslanecké sněmovně novelu zákona o zpravodajských službách. Obranný a bezpečnostní výbor a ústavně-právní výbor se shodly na tom, že byla chyba, když z působnosti vojenské tajné služby během schvalování poslanci vypadla bezpečnost. Podle novely zákona mají pod sněmovní kontrolu spadat všechny zpravodajské služby, tedy i civilní rozvědka. Na činnost zpravodajců má navíc dohlížet pětičlenný nezávislý orgán.

Prezident

13. července 2017

Zeman podepsal stavební zákon, který zrychlí povolovací řízení
Prezident Miloš Zeman dnes podepsal rozsáhlou novelu stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Novela umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

Podmínky pobytu cizinců v Česku se zpřísní, Zeman podepsal novelu
Podmínky pobytu cizinců v Česku se zpřísní. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu, která také omezí ekonomickou migraci. O prezidentově podpisu dnes ČTK informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Se změnou zákona nesouhlasil Senát a ochránci lidských práv, jimž vadilo mimo jiné zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízení pro migranty, který navrhla vláda. Některá opatření asi senátoři napadnou u Ústavního soudu.

Pozn.:

ČT: Ústavní soudci dál nebudou zodpovědní za přestupky, rozhodl ÚS
10. července 2017 – Soudci Ústavního soudu (ÚS) dál nebudou zodpovědní za přestupky. Rozhodlo o tom plénum Ústavního soudu. Odmítlo se zabývat návrhem na zrušení části zákona, která jim přestupkovou imunitu zaručuje. Zrušení navrhl kárný senát, který se zabýval rychlou jízdou ústavního soudce Radovana Suchánka. Uvedla to dnes Česká televize (ČT).

Dohoda odborů a vlády o růstu platů by měla být 25. července
10. července 2017 – Rozhodnutí o tom, kdy, o kolik a kterým pracovníkům veřejného sektoru poroste plat, by mělo padnout na jednání vlády a odborů 25. července. Ministerstvo práce spočítalo tři varianty. Podle nich by od listopadu o osm či 11 procent mohli dostat přidáno učitelé a zaměstnanci samospráv. Od ledna by se o osm procent zvedl příjem lékařů, sester a lidí, kteří si přilepšili už teď od července. V listopadu i lednu by se pak výplatní páska mohla upravovat pracovníkům ve státní službě. Zjistila to ČTK.

ÚS odmítl zrušit paragraf, který umožňuje uzavřít třeba náměstí
11. července 2017 – Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení části zákona o pozemních komunikacích, konkrétně paragrafu, který umožnil při loňské návštěvě čínského prezidenta uzavřít Hradčanské náměstí v Praze, ačkoliv se tam mělo konat ohlášené shromáždění. Návrh na zrušení části zákona loni podala skupina senátorů poté, co se na náměstí nedostali účastníci ohlášeného protestu proti porušování lidských práv v Číně.

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části insolvenčního zákona
11. července 2017 – Ústavní soud dnes zamítl návrh Nejvyššího správního soudu (NSS) na zrušení části insolvenčního zákona. Jde o možnost přerozdělování takzvaných incidenčních sporů v zájmu rychlosti řízení. Zákon takovou možnost dává předsedům soudů, Ústavní soud ji zachoval. Podle Nejvyššího správního soudu je však postup podle sporné části zákona zneužitelný.

Český stát definitivně prohrál spor o regulaci nájmů
11. července 2017 – Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odmítl odvolání České republiky v případě sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem stěžujícím si majitelům domů vyplatit odškodné ve výši rozdílu mezi někdejším regulovaným a tržním nájmem. Dnešní informaci serveru seznam.cz ČTK potvrdily české ministerstvo spravedlnosti a Občanské sdružení majitelů domů v ČR (OSMD), podle kterého únorový rozsudek ESLP nabyl právní moci 3. července.

ÚS: Exekutor musí uhradit náklady za protiprávně vedenou exekuci
12. července 2017 – Ústavní soud dal dnes ve svém nálezu za pravdu muži, proti němuž úvěrová společnost SMART Capital vedla protiprávní exekuci na základě neplatného rozhodčího nálezu. Stěžoval si na rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který rozhodl, že mu firma nemusí platit náklady na advokáta. Toho si najal, aby zastavil protiprávně vedenou exekuci, uvedl v tiskové zprávě ředitel projektu Exekutor má smůlu.cz Tomáš Pospíšil.

 

Zdroj: epravo.cz, 17.7. 2017