Eprávo: Souhrn významných legislativních událostí 12.12.2016 – 18.12.2016

Senát umožnil, aby se do občanského zákoníku vrátilo předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Novelou, jejíž přijetí podpořil, se uzákoní také úroky u dlužného výživného na děti a prodlouží se lhůta pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím v případě úmrtí nájemce.

Vláda

14. prosince 2016

Účtenková loterie začne od poloviny 2017, projednala to vláda
Účtenková loterie se stane součástí elektronické evidence tržeb (EET), informaci ministerstva financí projednala vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Ministerstvo financí plánuje spustit účtenkovou loterii k EET v polovině příštího roku. Ročně chce rozdělit výhry až za 65 milionů korun. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100.000 korun do milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Na zajištění loterie MF vypsalo otevřené výběrové řízení.

Vláda schválila opatření na pořizování ekologických aut
Vláda schválila podporu nákupu aut na alternativní pohon v rámci státní správy i možnost zavedení příspěvku na likvidaci přestárlých vozidel. Ministerstvo dopravy má příští rok zpracovat analýzu, jak změnit zpoplatnění vozidel, aby to motoristy motivovalo k nákupu nových ekologických aut a vyřazování autovraků. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu.

Vláda schválila návrh MF a ČNB nestanovit termín pro přijetí eura
Česká republika zatím nebude určovat datum svého vstupu do eurozóny. Vláda schválila pravidelnou zprávu ministerstva financí a České národní banky vyhodnocující plnění kritérií pro přijetí eura. Obě instituce vládě doporučily cílové datum vstupu země do eurozóny zatím nestanovovat. Česko by také nemělo v roce 2017 usilovat o vstup do evropského mechanismu měnových kurzů ERM-2. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

Subjekty budou moci žádat o status veřejné prospěšnosti
Transparentnost a důvěryhodnost neziskového sektoru by se měla zvýšit. Předpokládá to zákon, který upravuje podmínky pro zápis veřejně prospěšné právnické osoby do rejstříku a který chválila vláda. Novinářům to sdělil tiskový odbor úřadu vlády. Status veřejné prospěšnosti by se měl po vzoru zahraničních úprav stát znakem prestiže a známkou kvality, předpokládá ministerstvo spravedlnosti, které zákon navrhlo.

Vláda posílá do Sněmovny zákon o zahraniční službě
Vláda posílá do Poslanecké sněmovny zákon o zahraniční službě, který nedávno označil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za prioritu ministerstva zahraničí do zbytku volebního období. O schválení předpisu, který by měl upřesnit pravomoci konzulárních úřadů, zlepšit podmínky práce diplomatů a zjednodušit jejich střídání, informoval na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.

Některé malé vodní elektrárny zpětně získají podporu státu
Provozovatelé některých malých vodních elektráren zřejmě získají zpětně podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Počítá s tím návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, který schválila vláda. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Materiál se týká zdrojů, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku.

Vláda odmítla návrh ODS na snížení spotřební daně z piva
Vláda odmítla návrh ODS na snížení spotřební daně z piva. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání kabinetu. ODS chce snížit sazby tak, aby se blížily úrovním před rokem 2010, kdy je Parlament zvýšil kvůli zvýšení příjmů státního rozpočtu. Snížením daně chce ODS restauratérům kompenzovat zavedení elektronické evidence tržeb (EET). O předloze bez ohledu na stanovisko vlády rozhodnou poslanci.

Vláda odmítla záměr obnovit trestnost hanobení prezidenta
Poslanecký návrh, podle kterého by se měl do právního řádu vrátit trestný čin veřejného hanobení prezidenta republiky, dostal od vlády negativní stanovisko. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Podle předběžného stanoviska měli ministři návrh šesti desítek poslanců označit za překonaný a nadbytečný. Prezident se stejně jako každý jiný může bránit vůči slovním útokům žalobou na ochranu osobnosti nebo trestním oznámením pro pomluvu, uvedli vládní legislativci.

Vláda přerušila jednání o zpřísnění pravidel pro taxislužbu
Vláda přerušila jednání o návrhu změny zákona o pozemním provozu, která mimo jiné zpřísňuje postihy za provozování nelegální taxislužby. Informovalo o tom bez dalších podrobností tiskové oddělení vlády. Novela zavádí i povinnost zprostředkovatele, tzv. dispečinků, nebo mobilních aplikací vést kompletní knihu jízd a zajistit, aby nabízení šoféři měli oprávnění řidiče taxislužby. Za porušení pravidel by měla podle návrhu ministerstva dopravy hrozit pokuta 200.000 korun. Současná podoba zákona povinnosti zprostředkovatelů neošetřuje.

15. prosince 2016

Rada doporučila stáhnout návrh o zapojení obcí do výběru úložiště
Legislativní rada vlády (LRV) doporučila stáhnout návrh věcného záměru o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. ČTK to sdělil Jiří Souček z kabinetu ministra Jana Chvojky (ČSSD). Chvojka, který na konci listopadu nahradil ve funkci ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu odvolaného Jiřího Dienstbiera, řídil jednání LRV poprvé.

Poslanecká sněmovna

13. prosince 2016

Výbor přerušil debatu nad normou o vztazích Sněmovny a Senátu
Projednávání senátního návrhu zákona o vztazích obou parlamentních komor přerušil sněmovní ústavně-právní výbor. Zástupkyně navrhovatelů Eliška Wagnerová (za SZ) chtěla prostor pro vyjádření k právním komentářům kritickým k novince, podle níž by si Sněmovna a Senát mohly vzájemně upravovat změny ústavních a volebních zákonů, aby dosáhly shody na jejich podobě. Systém takzvaného „člunku“ je základem navrhovaného zákona, zdůraznila Wagnerová.

15. prosince 2016

Poslanci budou hlasovat o změnách v EET nebo o otcovské dovolené
Sněmovna bude schvalovat na první schůzi v příštím roce vládní daňový balíček, jehož prostřednictvím chtějí někteří poslanci měnit i elektronickou evidenci tržeb. Poslanci budou hlasovat taky o zavedení týdenní otcovské dovolené, o změnách v kontrole zpravodajských služeb a o reformě financování škol. Uvádí to návrh programu, který projednal organizační výbor.

Branný výbor podpořil novelu zákona o Vojenském zpravodajství
Sněmovní branný výbor doporučil schválení novely zákona o Vojenském zpravodajství (VZ). Zároveň členové výboru přijali několik pozměňujících návrhů, které mají zpřísnit kontrolní mechanismy a umožnit operátorům, aby se účastnili jednání o konkrétní podobě kybernetické obrany.

Výbor doporučil schválit kratší rodičovskou s vyšším příspěvkem
Matky a otcové možná budou moci od podzimu příštího roku čerpat rodičovskou kratší dobu s vyšším příspěvkem, a to až do výše mateřské. Částka by tak odpovídala 70 procentům základu příjmu. Počítá s tím novela o státní sociální podpoře, kterou Sněmovně doporučil schválit její sociální výbor. Na rodičovských příspěvcích dostává rodič celkem 220.000 korun. Nyní může měsíčně do dvou let dítěte pobírat nejvýš 11.500 korun.

Senát

14. prosince 2016

Zaměstnanci asi opět budou moci být v dozorčích radách firem
Třetinu míst v dozorčích radách společností s více než 500 pracovníky asi budou mít vyhrazenu zástupci zaměstnanců. Senát k novele o obchodních korporacích poslanců ČSSD nakonec nepřijal po poměrně ostré debatě žádné usnesení. Kritici poukazovali zejména na omezení vlastnického práva. Předloha zamíří bez stanoviska horní komory k podpisu prezidentovi.

V občanském zákoníku bude předkupní právo spolumajitelů realit
Senát umožnil, aby se do občanského zákoníku vrátilo předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Novelou, jejíž přijetí podpořil, se uzákoní také úroky u dlužného výživného na děti a prodlouží se lhůta pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím v případě úmrtí nájemce.

Platba za zkoušku pro architekty a stavební inženýry vzroste
Poplatek za autorizační zkoušku pro architekty a stavební inženýry poměrně výrazně vzroste. Jejich komory za ni budou moci vybírat 3500 korun místo nynějších 500 korun. Uvádí to vládní novela zákona o výkonu povolání autorizovaných architektů, kterou schválil Senát. Předloha, která míří k podpisu prezidentovi, přinese i další technické změny.

Firmy budou informovat o boji s korupcí, schválil Senát
Velké firmy a skupiny budou zřejmě muset poskytovat ve svých výročních a obdobných zprávách i nefinanční informace týkající se ochrany životního prostředí, respektování lidských práv, boje s korupcí nebo sociálních otázek. Novelu zákona o účetnictví, která jim to ukládá, schválil Senát. Nový požadavek vyplývá ze směrnice EU. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Kontrola stavebního spoření se zlepší, Senát to schválil
Kontrola ministerstva financí u dodržování podmínek pro poskytování státní podpory stavebního spoření bude moci být účinnější. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou schválil bez diskuse podle doporučení svých výborů Senát.

Senát odmítl snahu pravice o zrušení EET
Senát podle očekávání odmítl snahu pravicových stran o zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Proti tomuto návrhu se postavili především senátoři ČSSD, ANO a část lidovců. Zástupci vládních ANO a KDU-ČSL včetně ministra financí Andreje Babiše (ANO) chtějí jen její úpravy, které by Sněmovna měla projednávat v lednu.

U novin a časopisů se sníží DPH, Senát návrh KSČM schválil
U novin a časopisů se sníží daň z přidané hodnoty. Z nynější patnáctiprocentní sazby budou přeřazeny do sazby desetiprocentní. Senát schválil novelu poslanců opoziční KSČM, která úpravu DPH předpokládá. Nižší daň má podle autorů pomoci snížit ceny a zvýšit prodej tisku. Pokud normu podepíše prezident, měla by být účinná od ledna.

Senát se postavil proti dvoudenní lhůtě na dodání léků
Senát se postavil proti dvoudenní lhůtě na dodání léků do lékáren. Novelu o léčivech, která má především bránit zpětnému vývozu léků, proto vrátil Sněmovně k novému projednání. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) s tím souhlasil.

Senát zamítl navrhované změny ve vzdělávání lékařů
Senát zamítl změny v dalším vzdělávání lékařů po promoci na lékařské fakultě. Novela o získávání způsobilosti, která si podle vlády opět kladla za cíl vzdělávací systém stabilizovat a zkvalitnit, vyvolala znovu debaty hlavně kvůli vyřazení praktického lékařství pro děti a dorost ze základních specializačních oborů. Předloha se z horní komory vrací k opětovnému posouzení do Sněmovny.

Senát vrátil Sněmovně novelu proti falšování vína
Senát vrátil Sněmovně novelu vinařského zákona, která má především pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Senátoři do ní chtějí vložit dva pozměňovací návrhy. První z nich počítá s tím, že vinotéky, které se nezaregistrují jako příjemci nebo výrobci vína, budou mít šanci prodávat sudové víno ještě do konce příštího roku. Sněmovní verze jim dávala čas jen šest měsíců.

Pozn.:

EK navrhla změnu pravidel pro vyplácení sociálních dávek
13. prosince 2016 – Lidé, kteří se přestěhují do jiné členské země Evropské unie, by neměli mít okamžitý nárok na tamní dávky v nezaměstnanosti. Návrh Evropské komise, který tento požadavek obsahuje, ve Štrasburku představila eurokomisařka pro zaměstnanost, sociální věci a pracovní mobilitu Marianne Thyssenová. Při hledání zaměstnání v jiné členské zemi by měl mít člověk ale nově nárok pobírat dávky v nezaměstnanosti ze své vlasti až po dobu šesti měsíců namísto dosavadních tří.

Rozhodování o svéprávnosti nesmí být formalitou, zdůraznil ÚS
13. prosince 2016 – Soudní rozhodování o nesvéprávnosti člověka nesmí být pouhou formalitou, zdůraznil v nálezu Ústavní soud (ÚS). Povinnost pravidelně přezkoumávat omezení svéprávnosti, která plyne z nového občanského zákoníku, nelze obcházet navrácením plné svéprávnosti a jmenováním trvalého opatrovníka. ÚS vyhověl stížnosti Smečna na Kladensku, které figurovalo právě v roli opatrovníka, a kvůli porušení práva na spravedlivý proces zrušil usnesení Krajského soudu v Praze.

MF opět poslalo k připomínkám novelu o poskytování dotací
14. prosince 2016 – Ministerstvo financí v úterý předložilo k připomínkám novelu, která by měla podrobněji upravit proces poskytování dotací a možnost odvolání neúspěšných žadatelů. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. O novele přitom mluvil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na jejich bilanční úterní schůzce. Sobotka po MF chce, aby novelu úřad do konce volebního období vlády prosadil.

Raději nic než chybné údaje, řekl správní soud k registru vozidel
16. prosince 2016 – Než aby registr silničních vozidel obsahoval nesprávný údaj o vlastníkovi auta, ať raději neobsahuje žádný. Vyplývá to z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) v dlouholetém a nezvyklém sporu. Vyvolala jej žena, která zjistila, že v registru pořád figuruje jako vlastník dávno prodaného vozu.

Zdroj: epravo.cz, 19.12. 2016