Eprávo: Souhrn významných legislativních událostí 28.11.2016 – 4.12.2016

Horní komora dala šanci senátorské novele, která má posílit práva platících vlastníků bytů vůči neplatičům, kteří dluží za správu domu. Předlohu, kterou připravili lidovečtí senátoři v čele s Jitkou Seitlovou (za SZ), poslali k projednání svým výborům ústavně-právnímu a pro veřejnou správu.

Vláda

28. listopadu 2016

Vláda schválila nový vzor smluv o ochraně investic
Vláda schválila nový vzor směrnice, podle které by měly být uzavírány dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic. Materiál obsahuje revidované znění české vzorové dohody, která reflektuje poslední vývoj v mezinárodním investičním právu, aplikační praxi rozhodčích tribunálů a zkušenosti ministerstva financí s obhajobou mezinárodních investičních sporů. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách vlády.

Elektronizace má zlepšit zdravotní péči i víc zapojit pacienty
Do roku 2020 by mohlo v Česku fungovat například objednávání k lékaři přes internet, kde by měly být dostupné i výsledky vyšetření a kompletní zdravotní záznamy. Počítá s tím Národní strategie elektronického zdravotnictví pro období 2016 až 2020, kterou schválila vláda. Ministři podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) dokument, který počítá i se sdílením informací o léčbě pacienta jednotlivými poskytovateli zdravotní péče, podpořili jednomyslně.

Vláda podpořila plán boje proti sociálnímu vyloučení
Vláda podpořila soubor devíti desítek opatření proti sociálnímu vyloučení, která obsahuje akční plán do roku 2020. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání kabinetu. Opatření se týkají bezpečnosti, zaměstnanosti, vzdělávání, zvládnutí dluhů, bydlení, zdraví a podpory rodin. Vláda se materiálem začala zabývat na svém posledním jednání, kvůli neshodám kolem zavedení místní příslušnosti exekutorů ale jednání přerušila.

Obecní a krajští zastupitelé budou mít od ledna vyšší odměny
Odměny pro členy obecních a krajských zastupitelstev od začátku příštího roku vzrostou o čtyři procenta. Vyplývá to z návrhu ministerstva vnitra, který schválila vláda. Měsíční odměny se zvýší atuomaticky uvolněným zastupitelům, o navýšení odměn neuvolněným komunálním politikům rozhodnou v mantinelech schváleného nařízení zastupitelstva. Naposledy se odměny zvyšovaly od letošního 1. ledna, a to o tři procenta. O rok dříve to bylo o 3,5 procenta.

Cizinci budou moci v ČR déle pracovat bez prodlužování víz
Vláda schválila novelu zákona o pobytu cizinců a změny v dalších souvisejících zákonech, které umožní delší pobyt pracujícím cizincům. Nyní mohou v Česku pracovat 90 dní. Pak musejí žádat o prodloužení víz. Nově by mohli být cizinci v zemi kvůli práci maximálně šest měsíců, pokud by se jejich podnikání týkalo významné investice tak až dva roky. Kabinet předlohu několikrát odložil kvůli neúčasti předkladatele ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). O jejím schválení novináře informoval tiskový odbor. Nyní balíček změn posoudí Sněmovna.

Vláda schválila aktualizovanou Exportní strategii
Vláda schválila aktualizovanou Exportní strategii státu na roky 2012 až 2020. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Dokument kromě dosavadních prioritních států počítá při výběru klíčových trhů nově také s oborovým přístupem, kdy se podpora exportu zaměřuje na konkrétní obory. Podle zprávy se v nejbližší době má zaměřit pozornost i na konsolidaci České exportní banky a státní pojišťovny EGAP.

Vláda odmítla úpravu pravidel pro nákup sbírkových předmětů
Vláda odmítla úpravu takzvaných malých rozpočtových pravidel ohledně nákupu sbírkových předmětů. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání kabinetu. Středočeský kraj změnu navrhl ještě za minulého vedení se zdůvodněním, že příspěvkové organizace se při pořízení dalších muzejních věcí do sbírky nyní vystavují riziku porušení rozpočtové kázně. Ministři podle předběžného stanoviska pro zasedání měli uvést, že navrhovatelé si současná pravidla jen špatně vyložili.

Peníze na kosmický výzkum mají pomoci českému průmyslu
Vláda schválila zvýšení příspěvku do rozpočtu Evropské kosmické agentury (ESA). Na kosmické aktivity příští rok vyčlení 830 milionů korun. Postupné navyšování příspěvků na kosmický výzkum, zejména satelitní technologie, pomůže podle ministra dopravy za ANO Dana Ťoka českému průmyslu vymanit se z obrazu „pouhé montovny“.

ČR do roku 2022 vybuduje státní datová centra
Do roku 2022 se postupně přesune provoz většiny informačních systémů veřejné správy z datových center jednotlivých institucí do státních nebo komerčních datových center. Počítá s tím strategický rámec Národního cloud computingu – eGovernment cloud ČR, který schválila vláda. Slibuje si od toho zlepšení využívání a sdílení IT služeb a zároveň snížení nákladů na provoz. Během zasedání vlády o tom informoval vládní koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza.

NBÚ vybuduje centrum kybernetické bezpečnosti, rozhodla vláda
Národní bezpečnostní úřad vybuduje v Brně – Černých Polích z části původních kasáren novou budovu Národního centra kybernetické bezpečnosti s kapacitou až 400 pracovníků. Počítá s tím materiál „Rozvoj kapacit a schopností Národního centra kybernetické bezpečnosti NBÚ do roku 2025″, který schválila vláda. Informoval o tom na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.

Vnitro bude pomáhat při rozjezdu úřadu na kontrolu stran
Ministerstvo vnitra počítá s výpomocí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran v prvních měsících jeho fungování. Vláda vyslechla zprávu, podle které předseda nově vznikajícího úřadu pravděpodobně nebude jmenován do konce letošního roku, přitom nová instituce má začít fungovat na začátku ledna. Časově náročné bude podle resortu vnitra i následné personální obsazení úřadu zaměstnanci, protože budou muset projít výběrovým řízením podle zákona o státní službě.

Poslanecká sněmovna

29. listopadu 2016

Na prezidentské nominační petici asi bude nově i číslo OP
Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta asi budou muset na nominační petici připsat ke svému jménu také číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Nadále jich bude muset být nejméně 50.000. Změna má přinést návrh volebních novely, který Sněmovna poslala k závěrečnému schvalování.

Vznik evropských politických stran v Česku asi získá pravidla
Případný vznik evropských politických stran a nadací v Česku zřejmě získá pravidla. V návaznosti na unijní nařízení je zavede vládní návrh zákona, který poslanci propustili do závěrečného schvalování. Žádné úpravy normy nenavrhli.

Výpočet odměn zastupitelů obcí a krajů se asi sjednotí
Sjednotit výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo také výpočet odchodného pro starosty a hejtmany má vládní novela, kterou Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Norma má odstranit nerovnováhu v odměňování zástupců obcí a krajů.

Sněmovna asi schválí placenou otcovskou dovolenou
Sněmovna zřejmě schválí zavedení týdenní placené otcovské dovolené. Vládní návrh novely zákona o nemocenském pojištění předpokládá i rozšíření nároku na sirotčí důchod a vyšší nemocenskou pro dobrovolné hasiče. Poslanci k nim možná připojí i dobrovolné horské a vodní záchranáře a členy Českého červeného kříže, jak to v druhém čtení navrhla Jana Pastuchová (ANO). Sněmovna by mohla o předloze hlasovat patrně v lednu.

Stát začne platit školy podle počtu odučených hodin, ne žáků
Stát začne od září přespříštího roku platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Vládní novelu školského zákona, která to předpokládá, Sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Součástí novely by se mohlo na návrh školského výboru stát ustanovení týkající se ochrany učitelů před napadáním ze strany žáků.

Lidem v ubytovnách se možná sníží doplatek na bydlení od státu
Před schvalováním je ve Sněmovně opět vládní novela, jež by snížila státní doplatky na bydlení chudším lidem, kteří žijí v ubytovnách. Poslanci v opakovaném druhém čtení znovu navrhli vložit do předlohy o hmotné nouzi určité pravomoci obcí ve vztahu k poskytování dávek. Právě kvůli sporu o navrhované zrušení problematického ustanovení o souhlasu obce se projednávání normy v dolní komoře protahuje.

Sněmovna asi schválí změny v kontrole zpravodajských služeb
Pod sněmovní kontrolu asi budou spadat všechny zpravodajské služby, tedy i civilní rozvědka. Na činnost zpravodajců navíc bude dohlížet taky nezávislý orgán. Předpokládá to vládní novela zákona o zpravodajských službách, kterou Sněmovna patrně schválí. Ve čtení zazněly jen dílčí pozměňovací návrhy, zamítnutí normy nikdo nepožadoval.

Poslanci podpořili zákon o snížení nákladů na budování sítí
Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh nového zákona, který má pomoci operátorům šetřit peníze při budování komunikačních sítí. Operátoři by mohli podle odhadu vlády do roku 2020 ušetřit 20 až 30 procent celkových nákladů při budování vysokorychlostních sítí. Podle zákona bude vysokorychlostní sítí taková síť, která umožní připojení o rychlosti nejméně 30 megabitů za vteřinu.

Babišovy firmy se brzy nebudou moci ucházet o dotace a zakázky
Firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se už brzy nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Vyplývá to z novely o střetu zájmů, kterou potvrdila Sněmovna v senátní verzi. Budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů navíc nebudou moci podle předlohy provozovat některá média. Rovněž tato restrikce zjevně míří na Babiše, jenž vlastní vydavatelství a rozhlasovou i televizní stanici.

30. listopadu 2016

Daňový balík míří ke schvalování, jsou v něm i návrhy změn v EET
Sněmovna odeslala do závěrečného schvalování vládní daňový balík. Poslanci k němu předložili asi tři desítky pozměňovacích návrhů, z toho desítka se týká elektronické evidence tržeb (EET), jejíž ostrý start pro restaurace a ubytovací služby začne ve čtvrtek. Návrh výjimek pro EET předložil ministr financí Andrej Babiš (ANO), poslanci vládní KDU-ČSL i další poslanci. Pravicová opozice navrhla EET rovnou zrušit. Daňový balík by poslanci mohli schvalovat již příští pátek, protože zkrátili potřebné lhůty. ČSSD změny v EET odmítá.

Sněmovna schválila snazší registraci vozidel
Motoristé už by v budoucnu nemuseli chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého bydliště nebo sídla firmy. Mohli by je vyřídit na všech úřadech obcí s rozšířenou působností. Počítá s tím novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou poslanci schválili a odeslali do Senátu. Zjednodušuje také registraci veteránů.

STK budou muset mít i nadále licence od krajů, schválili poslanci
Poslanci schválili přes nesouhlas ministerstva dopravy návrh stanovující podmínky rozšiřování počtu stanic technické kontroly (STK). Ministerstvo plánovalo výrazné zvýšení počtu stanic, které technické kontroly provádí. Protinávrh poslance Martina Kolovratníka (ANO), který poslanci schválili jako součást novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, ale stanovuje podmínky, za kterých budou moci krajské úřady udělit licenci novým provozovatelům STK.

2. prosince 2016

Sněmovna možná zpřísní pravidla agenturního zaměstnávání
Sněmovna zřejmě zpřísní pravidla agenturního zaměstnávání. Navzdory námitkám pravice možná také umožní, aby lidé pracující na dohodu o provedení práce už nebyli vedeni jako nezaměstnaní. Změny má přinést vládní novela o zaměstnanosti, kterou dolní komora v prvním kole schvalování podpořila. Normu poslala k posouzení svému sociálnímu výboru. Snaze ČSSD uspíšit její projednávání ale nevyhověla.

Sněmovna schválila pravidla pro národní parky, moc je neupravila
Pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě zřejmě čeká změna. Nejcennější příroda v nich by se měla podle ministerstva životního prostředí více otevřít turistům. Novinky přinese novela o ochraně přírody a krajiny, kterou schválila navzdory sporům Sněmovna. Předlohu, která zamíří k posouzení do Senátu, dolní komora významněji neupravila, jak požadovali někteří poslanci.

Prodejci klimatizací budou muset zajistit její odbornou montáž
Prodejci klimatizace zřejmě budou muset zajistit kupujícím její odbornou montáž, a to pod hrozbou stotisícové pokuty. Při neodborné instalaci hrozí úniky nebezpečných látek do atmosféry. Povinnost doložit u každé prodané klimatizace potvrzení o odborné instalaci má zavést novela o látkách poškozujících ozonovou vrstvu, kterou Sněmovna schválila. Předlohu nyní posoudí Senát.

Stát asi nebude platit svým podnikům újmy kvůli ochraně přírody
Stát už zřejmě nebude platit státním organizacím mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Novelu zákona o ochraně přírody, jež tyto platby ruší, schválila Sněmovna. Předloha přečkala návrh zemědělského výboru na zamítnutí a míří k projednání do Senátu.

Senát

30. listopadu 2016

Banky budou muset nabízet základní účet za přiměřenou cenu
Banky zřejmě budou muset ještě více informovat své klienty o požadovaných poplatcích. Budou také muset nabízet základní platební účet za přiměřenou cenu. Nárok na něj bude mít každý člověk, který bude legálně pobývat na území EU. Novinky přináší novela o platebním styku, kterou schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Trestní postihy za podporu terorismu budou přísnější
Postihy za podporu terorismu se zřejmě i v Česku zpřísní. Například za veřejné schvalování spáchaného teroristického útoku budou hrozit tři až 12 let vězení. Samostatnými trestnými činy se stanou financování terorismu a také jeho propagace. Změny přinese novela trestního zákoníku, kterou schválil Senát.

Senát zamítl zákon o rozpočtové odpovědnosti
Senát zamítl zákon o rozpočtové odpovědnosti. Senátoři včetně zástupců vládních stran jej označili za neústavní ve vztahu k obcím či krajům. Pokud Sněmovna senátní veto přehlasuje, obrátí se na Ústavní soud. Zamítnutí podpořilo 63 ze 67 senátorů včetně zástupců ANO, tedy hnutí ministra financí Andreje Babiše.

Senátoři zamítli zákon o sběru dat pro řízení veřejných financí
Senátoři zamítli zákon o sběru dat pro řízení veřejných financí. Důvodem byla jeho provázanost se zákonem o rozpočtové odpovědností, který odmítli. Horní komoře tento postup doporučila předsedkyně její ústavní komise Eliška Wagnerová (za SZ). Zákon tak nyní dostane k opětovnému projednání Sněmovna, která má možnost senátní veto přehlasovat.

Trvalé bydliště na radnici asi bude vyznačeno v občanském průkazu
Lidé, kteří mají trvalé bydliště na radnicích, budou mít zřejmě od příštího roku tento údaj vyznačen v občanských průkazech. Změnu přináší novela o evidenci obyvatel, kterou hladce schválil Senát.

1. prosince 2016

Práva platících vlastníků bytů vůči neplatičům se možná posílí
Horní komora dala šanci senátorské novele, která má posílit práva platících vlastníků bytů vůči neplatičům, kteří dluží za správu domu. Předlohu, kterou připravili lidovečtí senátoři v čele s Jitkou Seitlovou (za SZ), poslali k projednání svým výborům ústavně-právnímu a pro veřejnou správu.

Rozšíření zelené nafty na živočišnou výrobu Senát schválil
Část spotřební daně z nafty se pravděpodobně bude vracet také zemědělcům živočišné výrobě, nejen ve výrobě rostlinné. Senát to schválil navzdory námitkám pravicových senátorů, jimž se rozšíření výjimky nelíbilo. Novela, kterou dostane k podpisu prezident, má vracení daně rozšířit také na rybníkáře a firmy hospodařící v lesích.

Pozn.:

Evropská komise schválila podporu pro obnovitelné zdroje v ČR
28. listopadu 2016 – Evropská komise schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů v Česku. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006-2012. Komise své rozhodnutí zveřejnila 28. listopadu. Podle dřívějšího vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly. Souhlasem komise podmiňoval výplatu peněz český Energetický regulační úřad (ERÚ).

ÚS nařídil znovu projednat spor o odškodnění za pád na chodníku
29. listopadu 2016 – Nejvyšší soud (NS) musí znovu řešit případ muže, který žádá odškodnění za úraz na chodníku v Praze. Justice žalobě nevyhověla, ovšem Ústavní soud dal za pravdu mužově stížnosti. Zlomeninu kotníku utrpěl v lednu 2010 při cestě na zastávku městské hromadné dopravy v městské části Šeberov.

ÚS vyložil novelu telekomunikačního zákona ve prospěch klientů
30. listopadu 2016 – Operátoři měli po předčasném ukončení starších smluv s klienty nárok na 20, nikoliv 50 procent zbývajících paušálů. Ústavní soud (ÚS) vyložil novelu zákona o elektronických komunikacích ve prospěch klientů. Nálezem konkrétně zamítl stížnost T-Mobile ve sporu o úhradu po ukončení smlouvy, která byla podepsaná před novelizací z roku 2013, avšak vypovězena až po ní. Podobných sporů je víc, vyplývá z nálezu.

Noví ministři zdravotnictví a pro lidská práva se ujali úřadů
30. listopadu 2016 – Česká vláda má dva nové členy. Prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem pro lidská práva a legislativu Jana Chvojku a ministrem zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Ve funkci nahradili Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka. Premiér Bohuslav Sobotka (všichni ČSSD), který si od výměny slibuje větší dynamiku kabinetu, Chvojkovi při uvedení do úřadu dal za úkol řešit situaci v tzv. vyloučených lokalitách, Ludvík se chce zabývat nedostatkem sester v nemocnicích a snížením administrativní zátěže zdravotníků. Ostatní politické strany od ministrů nečekají zásadní změny vzhledem k omezenému času do voleb.

Finanční úřady budou prověřovat původ majetku
1. prosince 2016 – Finanční správa od 1. prosince může prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Účinnost nabyl totiž zákon o prokazování původu majetku. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než pět milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit. Norma ale zároveň neznamená zavedení plošných majetkových přiznání.

Nový zákon má lépe chránit lidi s úvěrem
1. prosince 2016 – Spotřebitelé mohou od 1. prosince rychleji splatit dluhy z úvěrů a omezují se jim sankce za pozdní splátky. Lidé usilující o úvěr mají také nově před podpisem smlouvy nejméně dva týdny na rozmyšlenou, po níž nemůže poskytovatel úvěru zhoršit podmínky nabídky. Vyplývá to ze zákona o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost.

Provize v životním pojištění jsou regulovány
1. prosince 2016 – Regulace provizí pojišťovacím zprostředkovatelům a výplaty odkupného klientům v životním pojištění zavádí od 1.prosince novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Podle expertů norma omezí takzvané přepojišťování, tedy ukončování smluv a uzavírání nových v prvních letech pojištění.

Zájezdy kvůli novému zákonu zřejmě zdraží
2. prosince 2016 – Cestovní kanceláře budou zřejmě muset od roku 2018 odvádět příspěvky do tzv. garančního fondu, což může vést ke zdražení zájezdů. Počítá s tím novela zákona o podnikání v cestovním ruchu, která je v připomínkovém řízení. Z fondu by měly být pojišťovnám hrazeny náhrady v případě, že sjednaný pojistný limit se v případě platební neschopnosti cestovní kanceláře ukáže jako nedostatečný.

 

Zdroj: epravo.cz, 5.12. 2016