Eurozprávy: Novela o zbraních narazí v Senátu? Obsahuje švejkovské argumenty, říká Wagnerová

Ústavní komise Senátu dnes označila ústavní novelu o legálním držení zbraní za nepotřebnou a škodlivou. Prý by dokonce mohla národní bezpečnost zhoršit.

Cílem novely, jak napsali autoři z řad ČSSD, ANO, KSČM a ODS ve zdůvodnění, není zakotvení držení zbraní jako základního práva. Lidé by mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu, než mohou být uloženy všem. Česko by výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování jeho bezpečnosti. Sněmovna novelu už schválila, nyní ji bude posuzovat horní komora.

„Nevíme, jaký má skutečný účel,“ podotkla dnes předsedkyně senátní ústavní komise Eliška Wagnerová (za Zelené) k předloze.

Ústavní právo držet zbraň podle senátorky mají jen Spojené státy, od nichž se inspirovaly Guatemala, Mexiko a Haiti. V Česku podle ní nemůže být o tradici držet zbraň řeč, takové argumenty jsou podle ní „karikaturou rázu švejkovského“.

Komise také upozornila na určitou dvoukolejnost. „Právo na držení a nošení zbraně a střeliva je vztaženo pouze a jenom k účelu ochrany republiky. Kdo bude chtít mít zbraň pro vlastní obranu, tomuto základnímu právu podléhat nebude,“ uvedla Wagnerová.
Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/195059-novela-o-zbranich-narazi-v-senatu-obsahuje-svejkovske-argumenty-rika-wagnerova/