Eurozprávy: Ústavní soudci zřejmě přijdou o úplnou přestupkovou imunitu, návrh prošel Senátem

Praha – Senát dnes schválil návrh, podle kterého ústavní soudci po vzoru zákonodárců přijdou o úplnou přestupkovou imunitu. Novelu z dílny senátorky Elišky Wagnerové (za Zelené) nyní posoudí vláda a poslanci.

Cílem novely je, aby ústavní soudci odpovídali za své přestupky stejně jako kterýkoli jiný občan. Zároveň jim má ale umožnit, aby ústavní soudce obdobně jako poslanci nebo senátoři mohl požádat o projednání přestupku v kárném řízení, pokud by měl za to, že mu hrozí nepřiměřený zásah ze strany výkonné moci.

„I v takovém případě mu ale kárný senát Ústavního soudu bude moci uložit správní tresty předvídané příslušným přestupkovým zákonem,“ uvedla Wagnerová.

Dosavadní úprava v kárném řízení neumožňuje ústavnímu soudci uložit za přestupek jinou sankci než výtku. Od roku 2002 přitom poslancům a senátorům lze i v disciplinárním řízení uložit sankci podle přestupkového zákona. „Toto řešení lze po 14 letech fungování považovat za osvědčené,“ dodala Wagnerová.

Úplnou přestupkovou imunitu zákonodárců zrušil Parlament přijetím senátní novely zákona o přestupcích. Poslanci a senátoři si tak mohou od dubna 2002 zvolit, že budou trestáni za své dopravní a jiné přestupky tak jako ostatní občané. Mohou ovšem také požádat o projednání přestupku parlamentní imunitní výbory. Podle Wagnerové se na ústavní soudce pro projednávání této úpravy zapomenulo.
Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/209099-ustavni-soudci-zrejme-prijdou-o-uplnou-prestupkovou-imunitu-navrh-prosel-senatem/