Finexpert: Získat dávku v hmotné nouzi už nebude tak jednoduché

Systém výplaty dávky by měl být přísnější. Senát schválil novelu zákona o hmotné nouzi. Pokud budete v evidenci Úřadu práce a stále bez zaměstnání, dostanete místo životního minima pouze existenční. Aby se vám příspěvek nesnížil, musíte odpracovat alespoň dvacet hodin pro obec bez nároku na mzdu. Informovala o tom Ekonomika ČT24.

Výše životního minima je 3410 korun, zatímco existenční je 2200 korun měsíčně. „Lidé se musí dostat do nějakého tlaku, aby vůbec projevili zájem o práci,“ uvedl senátor za ODS Jaroslava Zeman. Dávka je momentálně vyplácena 200 tisícům lidí, nejvíce ji pobírají lidé v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Ze státní pokladny šlo na tuto dávku 740 milionů korun. A to jenom za měsíc září.

Co namítají odpůrci?

Problém podle odpůrců nastane v tom, že Úřady práce nejsou povinny veřejnou službu zajišťovat. „Je to podle mého názoru na hraně. Zda to bude za hranou, rozhodne Ústavní soud, protože nepochybuji o tom, že to někdo napadne,“ uvedla senátorka Eliška Wagnerová. Před čtyřmi lety byl totiž podobný zákon Ústavním soudem zrušený.

„Ročně se do veřejně prospěšných prací zapojí přes dvacet tisíc lidí, letos se to zatím podařilo u devatenácti tisíc. Loni to bylo rekordních 35 tisíc. Veřejně prospěšné práce by se mohly ještě rozšířit, pokud by se častěji prodlužovaly smlouvy s pracovníky na dvanáct měsíců. V současnosti Úřad práce většinou schvaluje dohody třeba jen na čtvrt nebo půl roku. Při nedávném jednání se starosty ale slíbil, že bude k jejich požadavkům vstřícnější,“ uvedla Ekonomika ČT24.

Co ale lidé, kteří práci skutečně nemohou najít? Půjde především o lidi starší pětapadesáti let, rodiče, kteří pečují o děti do 15 let či o osoby s 1. stupněm invalidity a jejich pečovatele.

 

Zdroj: finexpert.cz, 3.11. 2016