Finmag.cz: Stát „bojuje“ s metanolovou mafií vlastním výpalným

Nový zákon „řeší“ problém s  jedovatými lihovinami: mafie se směje, zato malovýrobci ušlechtilých destilátů  si kvůli povinné kauci musí brát milionové půjčky.

Příběh rodinné firmy Marcely a Josefa Žufánkových a jejích  tří synů je víc než inspirativní: je jímavý. Od roku 2000 ve vlastních sadech na  východní Moravě pěstují ovoce, ze kterého pálí tradiční destiláty. V nádražce  nebo herně do sebe „žufánka“ neobrátíte, zato byste těžko hledali vyhlášenou  restauraci nebo dobrý bar, kde by neměli jejich slivovici, pardon,  slivovicu.

Story jak z filmu Vojtěcha Jasného teď hrozí koncem… jako z  filmu Vojtěcha Jasného. Zákon o povinném značení lihu (PDF), který bez jediného  hlasu proti prošel rozpuštěnou sněmovnou i senátem a v úterý jej podepsal Miloš  Zeman, reaguje na loňskou sérii 47 otrav metanolem tvrdými pravidly. Kdo chce  vyrábět destiláty ve stejném množství jako Žufánkovi, tedy kolem 70 tisíc lahví  ročně, musí složit kauci ve výši pět milionů korun. Což je o několik milionů  korun víc, než kolik může mít rodinná firma bez zaměstnanců k  dispozici.

Reality show pro celníky

Nesmyslně odstupňované kauce – půl milionu korun do 25 tisíc  ročně vyrobených nebo dovezených lahví, pět milionů korun od 25 001 lahví výš –  nejsou všechno. Sklady i místa, kde se lahve kolkují, musí nově nepřetržitě  sledovat kamerový systém, „který umožňuje správci daně sledovat dálkovým a  nepřetržitým přístupem, že osoba povinná značit líh stáčí nebo značí líh v  souladu s právními předpisy“.

„No jasně! Ve vězení je zakázáno mít kamery na celách, aby  měli vězni soukromí. My budeme mít kamery všude, aby si jakákoliv uklizečka na  celnici mohla sjíždět výrobce jako mantáky ve VyVolených,“ glosuje to Martin  Žufánek, jeden ze tří synů pracujících v podniku.

„Pro firmu to bude znamenat jediné: musíme získat bankovní  jistinu. Tedy jít do banky, požádat o ni, zastavit nějaké nemovitosti a platit  úroky. Vůbec si nepřipouštíme, že bychom ji nedostali,“ pokračuje Žufánek.  „Umělý pokles výroby by znamenal propad o dvě třetiny. Znamenal by znehodnocení  našich sadů. Měli bychom víc ovoce, než bychom dokázali proměnit v destiláty a  ty pak prodat. Ano, mohli bychom je prodat na kompoty či na konzum, ale sakra,  proto jsme ty stromy nevysazovali!“

Čekání na novou sněmovnu

Vlády Petra Nečase i Jiřího Rusnoka spolu se sněmovnou i  senátem „vyřešily“ problém s jedovatými lihovinami tím, že zkomplikovaly a  zdražily výrobu alkoholu nepančovaného, kvalitního, ušlechtilého. Nedává to  žádný smysl. Senátní rozpravou se nesl duch „musíme udělat aspoň něco“ – zemřelo  přece skoro padesát lidí. Jenže ohrozit nejušlechtilejší část trhu s lihovinami  je horší než nedělat nic.

V kauze jde o víc než o pití: nový zákon ilustruje nestabilní  právní prostředí, ve kterém se musí čeští podnikatelé pohybovat. Zásadní změny  pravidel prošly ze sněmovny k prezidentovi za necelých šest týdnů, bez širší  debaty, komentované pouze největšími hráči, sdruženými v Unii dovozců a výrobců  lihovin. Pro ty je likvidace menších výrobců ekonomicky výhodná.

Dobrou zprávou je, že aspoň někteří senátoři chtějí zákon dál  novelizovat tak, aby dopad kaucí na malé podnikatele ztlumily. Eliška Wagnerová  v rozpravě bystře upozornila na to, že současná výše kaucí může být v konfliktu  se základními právy: „Ústavní soud říká, že pokud mají tyto zátěže  v souvislosti s výkonem povolání rdousící efekt, tedy že podnikatele vyřazuje z  provozu, potom takové ustanovení ruší.“

Sám Žufánek upozorňuje na nepřijatý pozměňovací návrh  poslance Jaroslava Lobkowicze, podle kterého má být výše kauce rozdělena do sedmi pásem. Bylo by to tak, alespoň v uvozovkách, spravedlivější. „Takto budeme  platit stejně jako Stock.“

Poslední nadějí je pro malé výrobce destilátů nová sněmovna.  Při pohledu na průzkumy těžko říct, kolik poslanců bude hájit fér pravidla pro  všechny a kolik zájmy velkých výrobců. Jak ale ukázalo senátní vystoupení Zdeňka  Škromacha, který upozornil na to, že se na Valašsku nikdo neotrávil z domácí  slivovice, a dokonce navrhl zvážit snížení daní pro malopěstitele, závan rozumu  může přijít z nečekaných stran.

 

 

Zdroj: Finmag.cz, 20. 9. 2013