Haló noviny: Koalice opisuje od komunistů

Zákon o prokazování původu majetku opět projednají poslanci. Normu jim vrátil Senát. Chce v ní snížit rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy, při kterém by ho finanční správa mohla k prokázání původu majetku vyzvat a případně jej zdanit.
Vládou navrhovaná sedmimilionová hranice je podle senátorů příliš vysoká. »To je pro většinu obyvatel naprosto nepředstavitelná částka,« uvedl Radko Martínek (ČSSD). Jeho stranický kolega Petr Vícha zaspekuloval o tom, zda nejde o zákon, který legalizuje nezdaněné příjmy do sedmi milionů korun. Sociální demokraté proto v Senátu předložili pozměňovací návrh, který snižuje navrhovanou hranici sedm milionů na pět milionů. Zvedlo pro něj ruku 47 senátorů, nikdo nebyl proti, 13 členů horní komory se hlasování zdrželo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s úpravou souhlasil.
Jde o změnu, kterou už při projednávání normy ve sněmovně navrhoval člen jejího ústavně právního výboru Zdeněk Ondráček (KSČM). Neuspěl. »Je s podivem, že nyní s tímto návrhem přichází vládní ČSSD a její koaliční partner hnutí ANO to podporuje.
Musím se jen ptát, proč tak neučinily už ve sněmovně, když jsem tuto změnu předložil já. Chci věřit, že obě strany alespoň nyní dostojí svému slibu a senátní verzi podpoří i ve sněmovně,« reagoval pro náš list Ondráček. Zdůraznil, že komunističtí poslanci navrhovanou úpravu podpoří, zároveň však zalitoval, že Senát nepřistoupil také k tomu, aby zvýšil navrhované penále.
Předloha předpokládá, že v případě, že by poplatník nebyl schopen prokázat původ svých příjmů, byla by mu daň vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše má být 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat. Ondráček navrhoval, aby penále činilo 80 a 160 procent. »My jim budeme ta procenta brát pouze z daňového základu, a to jsou směšné peníze.
Krátit daně se nesmí nikomu vyplatit.
Bohužel navrhované sankce jsou takové, že se to vyplatí,« posteskl si Ondráček.

Mlží Babiš nebo ČSSD?

Sociální demokraty v Senátu rozhořčilo Babišovo vysvětlení, jak sedmimilionová hranice vznikla. Uvedl, že hnutí ANO a ministerstvo financí chtělo pět milionů korun, ČSSD deset milionů. »Tak jsme se šábli na sedm, na koaliční radě,« řekl ministr. Sociální demokraté ale poukazovali na to, že to bylo přesně naopak – pět milionů chtěla ČSSD a deset milionů Babišovo hnutí. »Pan ministr Babiš tady předvedl, co je zdrojem jeho politického úspěchu: prostě pouštět polopravdy, nařčení, opačná stanoviska a z toho dělat politické body,« řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).
Eliška Wagnerová (SZ) navrhovala předlohu zamítnout. Soudí, že zákon dopadne selektivně hlavně na lidi, na které přijde udání. »V právním státu je nemožné, aby zákon dopadal selektivně, i na základě libovůle státní správy,« uvedla. Podle Babiše jde o posílení pravomocí finanční správy, která bude moci prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. »Když policie zastavuje řidiče na dálnici, je to také selektivní,« řekl ministr. Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku by hrozil podle předlohy až tříletý trest vězení místo nynějšího jednoho roku. Byl by možný i peněžitý trest.

 

Zdroj: Haló noviny, 25.8. 2016