Haló noviny: V Senátu vznikl nový klub

Klub nezávislých senátorů. Tak zní název nového klubu, který založili zástupci Strany práv občanů (SPO), KSČM a Severočechů.cz za pomoci někdejšího ministra průmyslu Jiřího Ciencaly.
Klub má nejnižší možný počet pěti členů, dva další by mohl do konce roku ještě získat. Novinářům to včera řekl předseda frakce a šéf SPO Jan Veleba. Klub chce být podle něj neutrální platformou. O postoji k zákonům se chce rozhodovat podle jejich kvality a přínosu pro stát a občany. »Nebudeme si hrát na stranickou a jinou svázanost,
« uvedl Veleba.
Jeho slova pro náš list potvrdil i člen nově vzniklého klubu Václav Homolka (KSČM). »Zažil jsem v Senátu období, kdy jsem působil jako nezařazený senátor, skutečně to nebylo jednoduché, a proto dávám přednost týmové práci. Z tohoto pohledu lze vznik našeho klubu vnímat jako účelové spojení, na druhou stranu ale jde o spojení levicově smýšlejících senátorů, takže předpokládám, že k žádným velkým rozporům mezi námi docházet nebude,« řekl Klub podle jeho místopředsedy Jaroslava Doubravy (za Severočechy.cz) získá stejné zázemí, jakému se těší ostatní kluby, včetně měsíčního příspěvku na činnost. Podobná frakce působila v Senátu i v minulém funkčním období, v podzimních volbách ale o dva členy přišla. Kromě Homolky je dalším staronovým členem klubu František Čuba (SPO). Pětici doplňuje bývalý generální ředitel Třineckých železáren a vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Ciencala, který byl ministrem ve vládě Jiřího Rusnoka v letech 2013 a 2014. Do Senátu byl zvolen za hnutí Občané spolu – nezávislí.
V Senátu nyní zůstalo šest senátorů bez klubové příslušnosti, a to Eliška Wagnerová, Václav Láska a Petr Orel za Stranu zelených. Patří k nim rovněž místopředseda Hnutí pro Prahu 11 Ladislav Kos a Libor Michálek (oba za SZ, Piráty a KDU-ČSL) a Ivo Valenta (za Stranu soukromníků).

 

Zdroj: Halo noviny, 15.12. 2016