Hlídací pes: Nuda v Brně, kdo inspiruje zdejší fašisty a kdo seje vítr?

Kdybychom neměli Brno, museli bychom si ho vymyslet. Jsou mezi našimi přáteli i takoví, kteří se tam vydávají výhradně na vlastní nebezpečí a výhradně ve dvou. A maminky, pokud se o takové cestě dozvědí, jim kladou na srdce, ať jsou na sebe opatrní. Má to své důvody, jak ukazuje nedávná návštěva zeleného předsedy Matěje Stropnického, kterého párek opilců vyhodil z hospody pro jeho názory na uprchlíky.
Z našeho pohledu je to událost významná proto, že ukazuje, kolik faulů se dá naskládat na tak malý prostor, jaký poskytuje jedna brněnská hospoda. A předesíláme, že vyhazovat někoho z hospody se nám vůbec nelíbí, a když už, je to za určitých okolností v plné moci hospodského. Krásného mediálního podrazu se dopustil server iDnes.cz, který napsal : „Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan se na Facebooku svěřil, že ho společně s předsedou zelených Matějem Stropnickým vyhodili z hospody kvůli názorům na uprchlíky. Za hlavního agresora označil advokáta Richarda Špíška, který je známý jako obhájce Kevina Dahlgrena.”
Čili Špíšek je předem vinen, protože hájí Dahlgrena. A Dahlgren je zrůda, to tak nějak všichni víme. Že se advokát, jeho kumpán nebo možná oba prostě chovali jak opilá hovada, už nestačí.
Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.
Pomineme, proč se jak Hollan, tak Stropnický běželi hned vyplakat na facebook. Pokud věc dosahovala intenzity přestupku či trestného činu, je tu policie. Takhle se pravda hledala přes média, a podle toho to vypadalo. A samozřejmě i v diskusích na internetu, kde, jak známo, je to ještě o žumpu horší. A strhnout se nechali i vážení lidé. „Mě zaujala ta debata na facebook. zdech Hollana a Stropnického. Chvíli jsem se díval na profily těch nejagresivnějších přispěvatelů a hledal nějaké pojítko. A dost mě překvapilo, že mnozí jsou nadšenými podporovateli Václava Klause ml. To jsem nečekal,” napsal v jedné z diskusí šéfredaktor Respektu Erik Tabery.
Zaujalo nás to, tak jsme se pana Taberyho tázali, z jak velkých čísel jeho analýza vychází, jak definoval ty nejagresivnější a kolik přesně znamená mnozí. Protože to si takhle coby Václav Klaus ml. sedíte doma v křesle, a najednou můžete za incident v Brně, který mnozí označují za projev fašismu. Odpovědi jsme se nedočkali.
Ale nebyl v tom sám, pan Tabery. Rozproudit se k datové analýze nechala i vážená senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která si povšimla: „Tak mě to nepřekvapuje a z mé zkušenosti se v těchto debatách vyskytují i podporovatelé P. Macha.”
Bum bác, a je to. Tak přiznejte se, kdo další máte mezi přáteli na facebooku individua, která se v diskusích projevují agresivně? A co s tím uděláte? Nic? A není to málo? Napadá nás, že také zkusíme „hledat nějaké pojítko”. Možná by se pan Tabery a paní Wagnerová divili, co se všechno dá z takové amatérské sociologie dovodit.
Tolik k událostem z Brna, bylo to zase výživné. Nám navíc přišel z Brna do redakce dopis, který nám udělal radost. Píše pan Kučera: „Už delší dobu sleduji vydávání Vašich podvratných článků útočící na kde koho a na kde co, se snahou rozvracet republiku. … Úmyslně diskreditujete vše, co Vašim přátelům za mořem nevoní, snažíte se otočit myšlení a názory směrem, který Vám, ale především vašim chlebodárcům, vyhovuje.”
No přiznáme se, snažíme se. O tom, že to může být vnímáno jako rozvracení republiky, nebo dokonce sabotáž, víme. Na vrchních státních zastupitelstvích máme své zdroje. Čili se pomalu připravujeme na veřejný soud, roli ztroskotanců a samozvanců rádi přijímáme.
Tak klidnou mysl, babí léto ještě bude horké.

 

Hlidacipes.org, 4.9. 2016