Hlídací pes: Proč je těžké žalovat Zemana. Klíč k ruským archivům má Putin. Miliardář hledá práci

Není to jen Agrofert — Babišovi osobně patří i řada pozemků *** Hromadné výpovědi ve Slovenské televizi *** Příběh pana Wu o čínském vlivu v Česku – 22. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

Z MILIARDÁŘE PASTEVCEM: Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček připouští, že miliardy, které získal, pocházely z „mlhavého prostředí“. Odmítá ale, že by okradl český stát. A peníze vnímá jako dar od české země. Koncem týdne plánoval odletět do Peru, s nástupem do vězení ve Švýcarsku prý ale počítá.

TELEVIZE JAKO KOŘIST: Rozhlas a televizi Slovenska opustí dalších 12 zkušených novinářů, kteří podali výpověď. Televizní krize na Slovensku je stále trochu ve stínu vraždy novináře Jána Kuciaka a svět ji příliš nevnímá i kvůli tomu, co se děje s médii v okolních zemích.

„Doufám, že je to jen nekompetentnost, a ne politická objednávka,“ hodnotí současné kroky vedení RTVS nejviditelnější tvář odcházejících reportérů Zuzana Kovačič Hanzelová v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

BABIŠOVY POZEMKY: Co všechno vlastní obří konglomerát předsedy vlády v demisi, holding Agrofert (toho času ve svěřenském fondu), je známá věc. Ovšem, že i sám Andrej Babiš investoval do nemovitostí, zůstávalo dosud stranou pozornosti. Ve svém portfoliu má přitom pozemky o rozloze přes 28 hektarů. Projděte si interaktivní mapu.

NEFUNKČNÍ ŽALOBA: Chybí nám nástroje, jak se bránit znevažování výkonu mandátu prezidenta. Tvrdí to aspoň senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová v rozhovoru pro HlídacíPes.org v rámci projektu Mapa justice. Novelu Ústavy, která do procedury ústavní žaloby na prezidenta zapojila i sněmovnu, považuje za nešťastnou.

OSM STATEČNÝCH: Tradiční cenu za propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí Gratias agit získá letos, v 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, i osm Rusů, kteří proti vpádu „bratrských armád“ v srpnu 1968 protestovali v centru Moskvy.

UVIDÍME PRAVÝ „ZVACÍ DOPIS“? Už dvacet let existuje společná Česko-ruská komise historiků a archivářů. Funguje však dosti jednostranně: tuzemské archivy jsou otevřeny, ochota otevírat ty ruské, je naopak velmi nízká. Kvůli novému Česko-ruskému fóru, kde půjde mimo jiné právě o přístup k dokumentům, se nyní mezi historiky rozhořely spory. 

PŘÍBĚH PANA WU: Olomoucký kraj má od roku 2014 zastoupení v čínské provincii Fu-ťien. O prohloubení vztahů mezi regiony se má starat James Wu, neoficiální „vyslanec“ Olomouckého kraje v Číně. V České republice je popisován jako člověk, který má velmi dobré vztahy s čínskou vládou. Jeho příběh ukazuje, že čínské zájmy v Česku nelze spojovat výhradně s aktivitami skupiny CEFC.