Hodonínský deník: Cena facky aneb Gottwaldovy boty

Uherskohradišťské Slovácké divadlo navštěvuje stále více a více spokojených diváků. Mnoho z nich přijíždí i z jihu Moravy. Týdeník Slovácko v seriálu postupně představuje jeho jedinečné inscenace. Dnes nahlédneme do zákulisí grotesky Cena facky.

Hru Cena facky aneb Gottwaldovy boty speciálně pro Slovácké divadlo napsal dramatik Karel Steigerwald podle povídek Josefa Holcmana a popisuje v ní osudy dvou rodin – jedné komunistické a druhé katolické na Slovácku. „Inscenace je v prvé řadě o nás všech v dnešní době. O neschopnosti vyrovnat se s dobou, které mnozí tupě sloužili. Těm, kteří to dělali, však nic vzkazovat nebudu, protože když někdo sloužil tupě, tak bude asi podle všeho tupý. A člověk už vlastně k tomu samotnému dílu nemá co dodávat,“ říká režisér, jehož příbuzní se stali obětí komunistického řádění v 50. letech a byli v uherskohradišťské věznici drženi za mřížemi.

Osobní návštěva ministra kultury

Brzy po premiéře se o inscenaci začalo mluvit po celé republice a vzápětí se přidaly nominace na prestižní ceny. Cena facky pak byla časopisem Reflex označena za nejsilnější divadelní zážitek roku 2014 a Divadelní noviny ji vzápětí nominovaly na inscenaci roku. Od premiéry ji viděly tisíce diváků. Do Hradiště se na ni osobně přijel podívat i ministr kultury Daniel Herman, v hledišti ale zasedly i takové osobnosti jako režisér Jan Hřebejk, dirigent Libor Pešek, spisovatel Pavel Kohout, muzikant a režisér Ondřej Havelka, senátorka Eliška Wagnerová a další. „Herecký potenciál Slováckého divadla je již několik let obdivuhodný,“ napsal po zhlédnutí inscenace respektovaný recenzent Jan Kerbr.

Česká televize chystá záznam

Cena facky vystoupila na několika prestižních českých festivalech a minulý týden divadelníky z Hradiště potěšila zpráva České televize, která se chystá natočit ji na začátku dubna do Zlatého fondu. „Moc dobře víme, jak důkladně si Česká televize vybírá, kterou inscenaci natočí a o to víc nás těší, že Slovácké divadlo je už poněkolikáté tím, které obstálo v konkurenci ostatních souborů,” říká herec a mluvčí divadla Josef Kubáník a připomíná, že Česká televize už pořídila záznamy například Lišky Bystroušky, Divé Báry či Harolda a Maude s Květou Fialovou.

Kdyse bude Cena facky hrát

Silná inscenace o víně, lásce k rodnému kraji i o špatném svědomí bude na program Slováckého divadla zařazena první dubnový den, kdy její záznam zároveň pořídí Česká televize. Natáčení bude veřejné, vstupenky začne Slovácké divadlo nabízet v nejbližších dnech na www.slovackedivadlo.cz, nebo na telefonu 572 554 455.

otázka pro…
…autora předlohy Josefa Holcmana

– Když jste psal Cenu facky, bylo těžké vybavovat si všechny tolikrát i bolavé příběhy, které jste měl zasuté v paměti?

Příběhy už pro mě bolavé nebyly. To není léty obroušený cynický pohled, ale projev nutnosti, že taková věc se nedá psát pod dojmem emocí. Navíc jako děcko jsem bolest rodičů nad tou dobou nevnímal, protože správní rodiče – snad – nepřenášejí na děti bolest, nýbrž radost. Já jsem se na to literárně podíval pětadvacet let po smrti otce, dvacet let po revoluci, ale za situace, že maminka, která zemřela předloni, měla od těch tragédií vždycky ten správný odstup – tedy takový, aby se z toho neutrápila jako můj otec.

 

Zdroj: Hodonínský deník, 19.1. 2016