Hospodářské noviny: Kandiduji na prezidenta, podporu stran nechci, kampaň si platím oznámil Horáček

Vystoupení oznamující jeho kandidaturu na prezidenta republiky si Michal Horáček moderoval sám, mluvil jako jediný a sám také vyvolával novináře s otázkami. A nakonec rovněž za celou včerejší akci zaplatil účet.
„Mezi mnou a veřejností nebude stát žádná politická strana ani hnutí, stejně jako zájmy žádných finančních skupin a sil,“ popisoval svou nezávislost Horáček, který si chce kampaň sám vést i financovat. Jestliže by někdo pochyboval, zda má na něco takového peníze, umístil na své internetové stránky informace, ve kterých se „svlékl“ z pohledu peněz i zdravotního stavu. Z poskytnutých zpráv je zřejmé, že hodnota jeho majetku je přes 450 milionů korun, z toho má 170 milionů korun na účtech – na kampaň chce dát do 50 milionů.

Pokud jde o zdraví, Horáček včera poskytl informace jak o svých předcích, tak o sobě. Vyšlo tak najevo, že si dá občas dvě deci vína, pivo a tvrdý alkohol však téměř nepije. Jeho největším prohřeškem je zřejmě kouření cigaret, kouří od svých dvaceti let a denně vykouří až dvacet cigaret.

Mimochodem, i po včerejším oznámení kandidatury šel vzápětí na cigaretu, při které si nepřál být fotografován. „Nechci být pro děti špatným příkladem,“ žádal, čímž zároveň dával najevo, že se přece jen ocitá ve zcela jiném postavení. Zatímco dosud byl vnímán především jako textař, publicista či spisovatel, teď se z něj stává politik a veřejná osoba.

Jako zájemce o funkci prezidenta teď bude muset dát dohromady 50 tisíc podpisů lidí, kteří jej podpoří. V tomto případě si poprvé nevystačí sám. Jak včera avizoval, bude rád, pokud mu s tímto sběrem pomůžou dobrovolníci. Namísto podpisů stačí k prezidentské kandidatuře podpora minimálně 20 poslanců, nebo 10 senátorů, ale Horáček se nechce vyhnout podpisům. „Pokud bych nemohl sehnat 50 tisíc podpisů, tak by moje kandidatura neměla smysl a bylo by moudré ustoupit tomu, kdo by byl nadějný,“ tvrdí Horáček.

Při svém vystoupení mluvil spíše obecněji, nejčastěji ze všeho zmiňoval kromě prozápadního směřování země to, že by byl prezidentem, který by lidi spojoval a choval by se slušněji než nynější hlava státu Miloš Zeman. Zároveň odkazoval na svou předvolební brožurku, kde uvádí svou oblíbenou proklamaci: „Moc bych si přál, aby se země úsměšků proměnila v zemi úsměvů.“
Jeho kandidaturu již podpořila bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, lékař Pavel Pafko nebo biatlonistka Gabriela Soukalová.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, 4.11. 2016