Hospodářské noviny: Konvičkova smůla: narazil na aktivní žalobkyni

Státní zástupkyně Věra Nováková donedávna nevěděla, co všechno lídr protiislámského hnutí Martin Konvička píše na Facebooku. Na jeho výroky o rozemílání muslimů na masokostní moučku ji upozornili až známí. „Chodili za mnou a ptali se, jestli tohle není trestné. Odpovídala jsem, že podle mě by to trestné být mohlo,“ vysvětluje Nováková.
Jako státní zástupkyně v Jablonci nad Nisou pak prý zkrátka jen splnila svou povinnost: podala trestní oznámení a policie vysokoškolského učitele Konvičku v úterý obvinila.
Česká policie a justice teď stojí před novou výzvou: na internetu stále přibývá nenávistných komentářů – hlavně právě proti muslimům a uprchlíkům. A Konvičkův případ nepřímo ukazuje, že není žádný jednotný recept, jak proti nim postupovat. A jestli na ně vůbec jít silově přes trestní stíhání, nebo je nechat být.

Někdo vyvázne, někdo jde k soudu

Vyšetřování teprve začíná, ale docent Jihočeské univerzity a odborník na brouky Konvička by nebyl prvním člověkem odsouzeným za svoje výroky. Tedy za – z pohledu práva a ústavní svobody projevu – velmi citlivou věc. Navíc když nenávistných komentářů by policie mohla najít na webech tisíce.
„Proč to někomu projde, jinému ne? To je přece dost zvláštní selekce,“ myslí si brněnský advokát Robert Cholenský, mimochodem spolupracovník organizací prosazujících lidská práva, který loni úspěšně hájil vydavatele projevů Adolfa Hitlera, obžalované například za to, že předmluvy ke knize byly podle policie k nacistickému vůdci až příliš vstřícné. Z podobných případů, které zatím přišly před soud, lze vyčíst jedno: aby se justice začala ostrými komentáři zabývat, musel se najít někdo, kdo tuhle mašinerii nastartoval. Jinak výroky jen prošuměly virtuálním prostorem.
Například bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka dostal loni podmínku za své poznámky o Cikánech. Stalo se to po upozornění romských aktivistů. Nebo právě Konvička: našla se státní zástupkyně, která v jeho komentářích viděla podezření na trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob, za nějž může v krajním případě padnout až tříleté vězení. „Záleží na lidech: některý státní zástupce je osobnostně nastavený tak, že mu to vadí, jinému zase ne,“ vysvětluje někdejší ústavní soudkyně, senátorka Eliška Wagnerová.

Má policie stíhat kvůli tričkům?

Žalobkyně Nováková se počítá do první skupiny. „Já své úřední povinnosti ctím a ctít budu. Pokud uvidím podezření z trestného činu podobného ražení, budu na to reagovat,“ vysvětluje. V Česku se také stále vyjasňuje, jaké projevy vlastně trestné jsou a jaké ještě ne. Vydávání Hitlerových děl je podle opakovaných rozsudků v pořádku. „Hranice podle mě je, když někdo přímo vyzývá k násilí proti konkrétní skupině. Jenže v Česku je trend stíhat pomalu každého, kdo se objeví v tričku s nějakým symbolem,“ říká advokát Cholenský s odkazem na případy, kdy účastníci demonstrací měli problémy s policií.
„Když někdo nosí svastiku, tak je to jasné. Ale jindy mi to připadá až trochu bezhlavé. Mladí nevzdělaní kluci často ani nevědí, co ty nápisy znamenají,“ souhlasí Wagnerová. Státní zástupce Josef Richtr, který na Konvičkovu kauzu dohlíží, včera prohlásil, že pokud obhajoba nepřijde s nějakými rozsáhlými důkazy, půjde o jednoduchý případ. Naznačil tím, že Konvička skončí před soudem.

POZOR NA JAZYK Hitler jako strýček

Tři muži, kteří se podíleli na vydání projevů Adolfa Hitlera, skončili před soudem v Brně. Byli obžalovaní mimo jiné z toho, že předmluvy k projevům nebyly vůči diktátorovi dost kritické.
Podle přizvaného znalce Hitler vyzněl jako „hodný strýček“. Vydavatelé se bránili, že chtěli jen vydělat peníze – že jim nešlo o ideologii. „Hitler je lepší a sugestivnější značka než Coca-Cola. Hitler prodává,“ prohlásil jeden z nich. Soud je nakonec loni osvobodil.

Poslanec: … a začne mazec

Otto Chaloupka, někdejší poslanec Věcí veřejných, dostal loni půlroční podmínku za svůj příspěvek na Facebooku: „Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněné požadavky na další a další výhody… Lidé jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec.“

„Smrt si zasloužili“

Po smrti čtyř českých vojáků v Afghánistánu napsal komunista Michal Kesudis z Ostravy na Facebook, že „si to dobře zasloužili“ a „dobře jim tak.“ I před soudem trval na svém názoru, ale prohlásil, že měl volit mírnější slova. Soud mu uložil podmínku 30 měsíců.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, 26.11. 2015