idnes.cz: Jsem liberál a humanista, ne Rudá Eliška, vzkázala senátorka Wagnerová

Někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová chce coby senátorka nejprve usilovat  o zrušení sKarty. „Nevím, proč by měl občan platit za poskytnutí dávky nějakému  peněžnímu ústavu. Karta musí být odstraněna jako institut,“ řekla Wagnerová. V  chatu se čtenáři iDNES.cz také odmítla nálepku levicové aktivistky.

Wagnerová se o křeslo v Senátu ucházela jako nezávislá kandidátka s podporou  strany Zelených. Ve druhém kole voleb se v Brně utkala s odborářkou a sociální demokratkou Stanislavou  Slavíkovou. S bezmála jedenácti tisíci hlasy (73,75 procenta) drtivě zvítězila.

V Senátu chce Wagnerová zúročit svoje dlouholeté zkušenosti ústavní  soudkyně. „Je zřejmé, že bych v Senátu ráda usedla ve výboru, respektive komisi, která  je mi profesním zaměřením nejbližší – tedy komise pro Ústavu a  ústavněprávní výbor,“ uvedla v on-line rozhovoru Wagnerová.

Jedním z jejích první kroků v horní komoře parlamentu bude snaha o zrušení  sKarty. „Pořád se mluví o tom, že to přináší úsporu státnímu rozpočtu, já jsem  ji nikde neviděla exaktně vyčíslenou. Zejména invalidní lidé a senioři s tím navíc mají veliké problémy,“  vysvětlila.

Dlouhodobé priority má zatím vymezené obecněji. Chce bojovat proti korupci a  také bude důsledně bránit další privatizaci veřejných služeb. „K ničemu dobrému  to nevede, jen k obohacení pár lidí,“ uvedla Wagnerová.

I když se netají tím, že je jí politika Strany zelených sympatická, trvá na  tom, že zůstane bez stranické příslušnosti. I proto se čtenáři zajímali o  to, v jaké pozici na politickém spektru Wagnerová sama sebe vidí. „Jak se vám líbí přezdívka Rudá Eliška Myslíte si, že jste po právu vnímána  jako silně levicová, nebo se sama považujete za středovou političku?“ ptal se  například jeden ze čtenářů. „To označení je hloupé, ostatně jako každá nálepka. Považuji se za liberála  ve věci klasických základních práv, který koriguje liberální přístupy v sociální  oblasti humanismem, jenž má i sociální rozměr,“ odpověděla mu Wagnerová.

 

Zdroj: idnes.cz, 22.10.2012