idnes.cz: Senátoři chtěli vysvětlit amnestii. Pozvali i Klause, ten se jim vysmál

Senátoři řeší, jak zabránit opakování amnestie, díky níž by se vyhnuli spravedlnosti pachatelé závažných hospodářských kauz. Přesně to způsobil novoroční „pardon“ končícího prezidenta Václava Klause. „Chceme slyšet konkrétní řešení, aby se tato ostudná amnestie už nikdy neopakovala,“ řekl senátor Miroslav Antl.

Včera se proto na půdě Senátu konalo slyšení s nejvyššími právními kapacitami, aby už žádný budoucí prezident nemohl své pravomoci takovým způsobem použít. Podle Antla se nabízejí v podstatě dvě možnosti. První z nich je změna ústavy a omezení pravomocí prezidenta. Tato varianta však příliš podporovatelů nemá. „Ústava vždycky zůstane nedokonalá a musí se k ní přistupovat velmi opatrně. Nejsem přítelem častých ústavních změn,“ říká senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Podle ní by jedna „zpackaná“ amnestie neměla být důvodem zásahů do nejdůležitějšího zákona státu. Podobně se vyjadřují i další senátoři. Druhou variantou je podání ústavní žaloby, přestože u soudců nejspíše narazí. Podle Wagnerové by i v případě zamítavého stanoviska vydal Ústavní soud obsáhlý nález, ve kterém by prezidentovi přesně stanovil meze. Podle ní by pak excesy jako osvobození viníků v kauzách s miliardovými škodami už nebyly tak jednoduché. Pro ústavní žalobu je ovšem potřeba sehnat 27 senátorských podpisů, devět jich přitom ještě chybí. Senátoři pozvali na slyšení i zástupce prezidentské kanceláře včetně Klause. Ze zástupců Hradu na pozvání do Valdštejnského paláce však nikdo nedorazil. „Vzkázal nám, že to snad nemyslíme vážně. Že nepředpokládá, že by se někdo tímto tématem vážně zabýval,“ citoval Klausova slova Antl. Klaus přitom odmítl amnestii vysvětlit i před Poslaneckou sněmovnou.

FAKTA Zastavené kauzy: Článek amnestie, který zastavuje stíhání u kauz trvajících přes osm let, se zatím dotkl 327 případů. Z toho: * 48 % majetkové trestné činnosti (podvody, krádeže) * 13 % hospodářských zločinů (neoprávněné podnikání) * 13 % trestných činů proti pořádku (úplatkářství, pohrdání soudem) * 11 % trestných činů proti svobodě (obchod s lidmi, vydírání)

 

Zdroj: idnes.cz, 22.2. 2013