idnes.cz: Senátoři Wagnerová a Antl zvažují kvůli amnestii změnu ústavy

Senátoři Miroslav Antl a Eliška Wagnerová se rozhodli zareagovat na amnestii po  svém. Sezvali si odborníky na veřejné slyšení, aby zhodnotili, jaké škody  Klausova amnestie napáchala. Je možné, že poté budou oba usilovat o změnu  ústavy, která by zabránila prezidentovi zastavovat trestní řízení.

„Pokud diskuse na veřejném slyšení povede tímto směrem, tak návrh na změnu  ústavy podáme, aby se zabránilo opakování toho, co se stalo, protože to je  skutečně plivnutím do tváře poškozených,“ řekl iDNES.cz někdejší státní zástupce  a současný senátor Miroslav Antl.

„Od veřejného slyšení si slibuji, že při něm načerpám informace k tomu, zda  je možné zpochybnit prezidentský amnestijní výnos před Ústavním soudem. Druhý  cíl může vést i k tomu, že by se mohlo uvažovat o změnách v ústavě. Dovedla bych  si představit, že by bylo doplněno do příslušného článku ´kromě udílení  abolicí´,“ popsala někdejší ústavní soudkyně a současná senátorka Eliška  Wagnerová.

Antl s Wagnerovou už dříve dali najevo, že s rozsahem Klausovy amnestie  nesouhlasí. Kritizovaný je zejména odstavec II, jenž říká, že se  amnestie vztahuje na trestní stíhání, od jehož zahájení uplynulo více než 8 let a za něž hrozí trest odnětí svobody nepřevyšující  deset let.

Veřejné slyšení se bude na půdě Senátu konat 20. nebo 21. února a potrvá  několik hodin. Podle Antla by se ho měli mimo jiné účastnit nejvyšší státní  zástupce Pavel Zeman či ústavní právník Jan Kysela. Zváni jsou i  zástupci Nejvyššího soudu ČR, advokáti poškozených, teoretici pražské právnické  fakulty i občanské iniciativy.

„Chceme bez dohadů a konkrétně od vysoce odborné veřejnosti  vědět, jaké škody byly amnestií napáchány, abychom vyhodnotili  situaci a neunáhlili se nějakým podáním, které by třeba pak neuspělo,“ řekl  Antl. „S nadhledem posoudíme, jestli budeme dávat třeba návrhy na změnu ústavy,  aby prezident nemohl udělovat aboliční věci, jako  je neumožňovat a zastavovat trestní stíhání,“ doplnil.

Jiná skupina senátorů se rozhodla, že kvůli amnestii, konkrétně jejímu II. článku, se obrátí na Ústavní soud. Chtějí ho požádat, aby zrušil tuto část  amnestie, protože znevýhodňuje okradené v kauzách vytunelovaných firem a  privatizačních fondů.

Podání k Ústavnímu soudu iniciovala senátorka Alena Dernerová. Nyní je  vypracovávají právníci kolem Hany Marvanové. Podáno by mělo být tento týden.  Antl a Wagnerová se k nim přidat nemíní. „Chceme, aby celá věc proběhla odbornou diskusí a nedošlo k žádné hurá  akci, protože totiž předčasně podaná stížnost, která by byla odmítnuta, napáchá  víc škody než užitku,“ domnívá se Antl.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce má stížnost senátorů malou šanci na úspěch. „Já myslím, že je to z 90 procent téměř vyloučené, a  myslím, že jediné, čeho se teoreticky mohou ti konkrétní účastníci, konkrétní  oběti trestných činů domoci, je náhrady škody, a to skutečně při velmi širokém  výkladu ústavy a velmi široce pojatém rozhodnutí Ústavního soudu. Ale nikoliv po  těch tunelářích, ale po státu,“ řekl poslanec v Rádiu Impuls.

 

Zdroj: idnes.cz, 7.1. 2013