idnes.cz: Výbor v Senátu navrhl vyšší platy soudcům, politikům by je snížil

Senátní ústavně-právní výbor navrhl upravit způsob výpočtu platů soudců. Mzdy by  jim měly růst více, než navrhla vláda a schválila Sněmovna minulý týden. Výbor  naopak doporučil vypustit z předlohy zrušení odvodů na zdravotní a sociální  pojištění z náhrad zákonodárců.

V ústavně-právním výboru prosadili změny předlohy sociální demokraté a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ).

Vládní předloha zvyšuje koeficient pro výpočet platů soudců z 2,5násobku na  2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Kabinet reagoval předlohou na  verdikt Ústavního soudu, který koeficient 2,5 od příštího roku zrušil.

Senátní výbor ale navrhuje, aby platy soudců vzrostly na trojnásobek průměrné mzdy tak, jak  to navrhoval Ústavní soud.

„Nálezy Ústavního soudu jsou závazné pro všechny orgány a osoby, tedy i pro Parlament. Když řeší materii, kterou již jednou řešil  Ústavní soud a stanovil tomu Parlamentu mantinely, tak ten zákonodárce je musí  respektovat,“ uvedla po jednání výboru Wagnerová pro ČT24.

Předloha podle ní neměla být schválena ve stavu legislativní nouze,  protože pro to nesplňovala podmínky. A měly se oddělit platy soudců a  zákonodárců.

Senát se bude novelou zabývat v pátek. Ještě před schůzí ji projedná  hospodářský a sociální výbor.

Kdyby senátoři s návrhem ústavně-právního výboru souhlasili, znamenalo by to, že by se opět danily náhrady a platy poslanců a senátorů by  se fakticky snížily. To se líbí jen málokomu v Parlamentu

 

Zdroj: idnes.cz, 27.12. 2012