Ihned: Čechy čeká výměna televizorů za miliardy. Operátory zase tvrdší pokuty

Senát schválil novelu zákona o elektronických komunikacích, která zavádí druhou digitalizaci televize a posiluje postavení spotřebitelů na mobilním trhu.
Digitalizace si vyžádá výměnu TV přijímačů za nové televizory či set-top-boxy, což české domácnosti vyjde asi na pět miliard korun. Celý proces bude dokončen v únoru 2021.
Zákon také zrychlí přechod zákazníků mezi operátory. Těm pro změnu zvýší pokuty, které budou nově moci dosáhnout až deseti procent ročního obratu.

Senát beze změny schválil zákon, který v Česku zavádí v pořadí druhou digitalizaci televize a upravuje též pravidla na mobilním trhu. Pro většinu domácností to znamená nutnost pořídit si do tří let nový televizor či set-top-box, za což podle vlády souhrnně zaplatí asi pět miliard korun. Bez výměny TV přijímačů jinak nebude možné pozemní vysílání televize v novém digitálním standardu sledovat.

Spotřebitelé ale také získají silnější slovo: nově budou moci do 10 dnů změnit mobilního operátora a bez sankce také odstoupit od smlouvy, kterou operátor svévolně změní. Telekomunikačním společnostem nová pravidla pro změnu slibují vyšší, až desetiprocentní pokuty z obratu za porušení pravidel určených státem. Sankce v případě firem T-Mobile, O2 a Vodafone by tak mohly dosáhnout až několika miliard korun. „Tato nová opatření povedou ke zlepšení mobilních služeb a cen, které dosud patří mezi nejvyšší v celé EU,“ očekává ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD).

Klíčová vládní novela zákona o elektronických komunikacích v posledních měsících čelila silnému tlaku ze strany mobilních operátorů a provozovatelů placené satelitní televize a vyžádala si též odvolání ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Také včerejší senátní projednávání normy bylo dramatické. Hrozilo, že Senát zákon zamítne nebo jej vrátí poslancům s pozměňovacími návrhy a sněmovna ho do říjnových voleb už nestihne projednat. Ústavně právní výbor horní komory navíc přišel s návrhem, aby se současný televizní signál vypnul až v roce 2022, tedy o rok později, než se plánovalo.

Posunutí zmiňovaného termínu ale neprošlo, stejně jako televizní „šrotovné“, tedy státní příspěvek na nákup nových TV přijímačů pro domácnosti. „Občané budou mít tři a půl roku na koupi nové televize či set-top-boxu. Ten stojí jen pár set korun a za tuto dobu si na něj našetří i nízkopříjmové domácnosti,“ uvedl ministr Havlíček.

Podle jeho úřadu není možné hýbat ani s navrženým termínem pro vypnutí dosavadního televizního signálu. Česko se spolu s dalšími členskými státy EU zavázalo, že nynější televizní frekvence předá mobilním operátorům, kteří na nich zbudují superrychlé mobilní sítě páté generace. Televizní vysílání se tak musí „přestěhovat“ na jiné kmitočty.

Sousední Německo a Rakousko změnu dokončí už v roce 2020. Česko proto musí současný televizní signál v příhraničních regionech v tomto roce vypnout, aby jejich sítě nerušilo. „Kdyby v daném čase nedošlo ke spuštění nových televizních sítí, rozsáhlým příhraničním oblastem by hrozila ztráta bezplatného televizního příjmu,“ vysvětlil senátor Jiří Oberpfalzer (ODS).

Diváci by v takovém případě museli přejít na placenou satelitní nebo internetovou televizi. Někteří senátoři proto upozornili, že by pozdržení televizní digitalizace nahrálo operátorům, kteří satelitní či internetovou televizi provozují.

Česká asociace satelitních operátorů Česku v minulých měsících pohrozila arbitráží. Jejím členům se nelíbí, že stát nově schváleným zákonem jejich konkurentům v čele s Českými Radiokomunikacemi (CRa) v zákoně slibuje stamilionové kompenzace. Provozovatelé pozemní televize mají peníze získat za to, že budou do roku 2021 vysílat ve starém i novém televizním standardu. „Existuje tu ovšem riziko, že Evropská komise takové kompenzace označí za nedovolenou veřejnou podporu,“ myslí si senátorka Eliška Wagnerová (nezávislá), která výtky „satelitářů“ podpořila.

Bývalé ústavní soudkyni se rovněž nelíbí, že stát radiokomunikacím a dalším provozovatelům zdarma předá televizní frekvence až do roku 2030. „Tyto kmitočty se ovšem nikdy nedražily. Rozdělují se zdarma, protože stát má zájem na tom, aby zde fungovalo bezplatné televizní vysílání pro občany,“ reagoval ministr Havlíček.

K pokrytí celého území novým televizním signálem dojde začátkem roku 2018. Staré vysílání bude definitivně vypnuto v únoru 2021. Vedle této změny schválená novela poskytne divákům České televize možnost sledovat zahraniční filmy také v původním znění s českými titulky. Zákon začne platit, až jej podepíše prezident Zeman.

 

Zdroj: ihned.cz, 20.7. 2017