iHNED: Kampeličky mohou nadále úročit nejvýše desetinásobek vkladu člena, rozhodl Ústavní soud

Pravidla fungování kampeliček se nezmění. Včera o tom rozhodl Ústavní soud. I nadále bude platit takzvané pravidlo desetinásobku. Podle něj může být členům úročen jen desetinásobek jejich vkladu. Soud zamítl návrh skupiny 21 senátorů na zrušení zmíněného pravidla.

Zatímco banky úročí vklady svých klientů, kampeličky svých členů. Ti se, na rozdíl od klientů bank, podílejí na základním kapitálu kampeličky. „Má-li družstevní záložna efektivně plnit funkce, jež ji odlišují od bank na jedné straně a od nebankovních poskytovatelů úvěrů na straně druhé, není v rozporu s ústavním pořádkem, jestliže je zákonem požadováno důsledné naplňování členského principu,“ stojí v nálezu Ústavního soudu.

Kritici však tvrdí, že toto pravidlo kampeličkám komplikuje fungování. „Z dlouhodobého hlediska družstevní záložny takto fungovat nemohou, jediná možnost je transformace v banku,“ sdělil ČTK právní zástupce skupiny senátorů Libor Němec.

co jsou to kampeličky?

– Družstevní záložna neboli kampelička je družstvo poskytující různé finanční služby. Je možné u něj třeba uložit peníze na termínovaný vklad nebo žádat o úvěr.
* Na rozdíl od bank však smí služeb záložny využívat pouze její členové.
* Až do roku 2015 byl ve většině případů členský vklad jen symbolický. Pravidlo desetinásobku však stanovilo, že členům může být úročen jen desetinásobek členského vkladu.
* Členský vklad je přitom vyjmutý ze zákonného pojištění vkladů, takže v případě krachu záložny o něj klient může přijít.

5 mld. Kč je podle zákona maximální výše bilanční sumy kampeličky. Kdo se přiblíží stropu, musí se transformovat v banku, anebo snížit aktiva.

Senátoři, za něž jednala Eliška Wagnerová (za Stranu zelených), argumentovali ve svém podnětu tím, že členové družstevních záložen jsou znevýhodněni vůči klientům bank.

Pravidlo desetinásobku platí od roku 2015, novelu zákona parlament přijal na návrh vlády a z podnětu centrální banky spolu s řadou dalších pravidel reagujících na nestabilitu v sektoru družstevních záložen. Právě na dřívější systémovou nestabilitu včera poukázal také ústavní soudce Radovan Suchánek.

Rozhodnutí soudu uvítal regulátor. „ČNB jako orgán dohledu vítá, že Ústavní soud zamítl tento pokus zvrátit pravidlo, které mělo za cíl omezit morální hazard a posílit princip družstevnictví v sektoru družstevních záložen,“ řekl HN viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Podmínky v segmentu záložen se podle poslední zprávy banky stabilizovaly a kampeličky nejsou zdrojem systémového rizika.

Fungování záložen se týká i nedávné rozhodnutí Městského soudu v Praze. Ten uznal žalobu zkrachovalé kampeličky WPB Capital a zrušil rozhodnutí bankovní rady ČNB, na jehož základě přišla o licenci. Banka na to zareagovala zahájením nového správního řízení vůči WPB Capital a vydáním předběžného opatření, kterým fungování záložny omezila. Podle serveru MotejlekSkočdopole.cz následovala minulý týden další dvě předběžná opatření.

URL| http://HN.IHNED.CZ/c1-66201060-kampelicky-mohou-nadale-urocit-nejvyse-desetinasobek-vkladu-clena-rozhodl-ustavni-soud