Ihned: Tajné služby se dostanou k číslům i bankovním účtům lidí

Zřejmě už na podzim získají tajné služby přístup k údajům o účtech, daňových poměrech nebo majitelích telefonních čísel. Novela, která jim rozšiřuje kompetence, prošla po zhruba půlhodinové diskusi hladce Senátem. Podepsat ji musí ještě prezident Miloš Zeman.

„Musíme spravedlivě přiznat, že naše zpravodajské služby zaostává za schopnostmi služeb jak evropských, tak světových a potom vázla spolupráce,“ apeloval na své kolegy exministr vnitra a někdejší šéf civilní kontrarozvědky František Bublan.

Doteď se tajné služby mohly dožadovat informací krytých bankovním tajemstvím pouze se souhlasem soudu a jen tehdy, pokud se jednalo o podezření z terorismu. Nově budou moct žádat o fakta i v případech, kdy bude podezření například na poškozování ekonomických zájmů.

Zpravodajci si zároveň budou moct vyžádat údaje od daňové správy.  BIS, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) by mohly od operátorů požadovat údaje o majitelích čísel. Podle Bublana tento krok měl přijít mnohem dříve. „Je to zhruba rok nebo dva, že se poslouchala čísla bez identifikace a pak docházelo ke zneužití informací.“

Přestože novela zákona prošla prakticky jednoznačně, našlo se i několik kritiků. Nejhlasitějším byla někdejší soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Podle ní půjde o zásah do svobod občanů, protože tajné služby získají více pravomocí, ale na druhé straně se nezvýší kontrola. Ilustrovala to na možnosti přístupu k databázím operátorů. „Koho bude třeba ztotožnit? Všechny, kteří budou telefonovat? Kdyby o tom rozhodoval soud, tak by to vymezil,“ varovala.

„Dáváme volný šek, žolíka. Protože tajné služby nebudou mít zájem na větší kontrole, než je v kraji zvykem,“ připojil se i senátor za ODS Jaroslav Kubera.

Ministr vnitra Milan Chovanec ale nesouhlasí. „Posouváme pravomoci tajných služeb na úroveň pravomocí policie,“ oponoval. Premiér Sobotka navíc chce už na podzim předložit normu, která kontrolu zpravodajských služeb zvýší.

Nově by tak měla vzniknout sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI, jež zatím úplně chybí. Kromě poslanecké kontroly by měl vzniknout i druhý, civilní stupeň. Jeho členové by měli přístup i do živých svazků, což dosavadní způsob kontroly neumožňuje.

 

Zdroj: Ihned.cz, 13.8. 2015