Ihned: Zákonodárci chystají „munici“ na prezidenta, pokud neodvolá Babiše. Na Ústavní soud se chce obrátit Sobotka i senátoři

V úterý vypršel čas, který dal Senát prezidentu Miloši Zemanovi na podpis pod odvoláním ministra Andreje Babiše. S přípravou ústavní žaloby chce ale horní komora nakonec počkat do pondělí.
Na prezidentovo další otálení se chystá i premiér – v pondělí se sešel s právníky, kteří mají vypracovat znění kompetenčního sporu.

Necelé dva dny zbývají do návratu hlavy státu z návštěvy Číny. A necelé dva dny má Miloš Zeman podle názoru právníků na to, aby vyhověl liteře ústavy a stvrdil svým podpisem odvolání ministra financí Andreje Babiše. Už teď proto zákonodárci chystají další postup v případě, že bude prezident s kontrasignací dál otálet.

V pondělí se premiér poprvé sešel s týmem právníků, kteří mají připravit podobu kompetenčního sporu.

S ním se Sobotka v případě, že Zeman Babišovo odvolání bude dál protahovat, chce obrátit na Ústavní soud. „Doufám, že prezident bude postupovat podle zákona. Ale chci mít ten text připravený,“ řekl Sobotka.

V rámci kompetenčního sporu by Ústavní soud, pokud by dal Sobotkovi za pravdu, mohl ministrovo odvolání prezidentu republiky nařídit.

Podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové by s žádostí o řešení premiér neměl otálet. „Bohuslav Sobotka by se na Ústavní soud měl obrátit hned druhý den poté, co se Miloš Zeman vrátí z Číny a odvolání stále nebude podepsané,“ myslí si Wagnerová, která prezidentovo otálení ve věci od začátku kritizuje. Podle informací HN zatím premiér jasné datum podání nestanovil. Navíc Hrad přes mluvčího Jiřího Ovčáčka z Číny vzkázal, že další kroky chystá až na příští týden.

Kompetenční spor vs. ústavní žaloba

– Kompetenční spor vzniká v případě, kdy si více orgánů státní moci nárokuje tutéž pravomoc.

V tomto případě pravomoc odvolat ministra.

Podle premiéra i ústavních právníků je toto jednoznačně pravomocí předsedy vlády a prezident jeho návrh musí potvrdit.

– Ústavní žaloba je jedinou možností, jak stíhat prezidenta republiky za porušení zákona.

A to pouze pro velezradu nebo pro hrubé porušení ústavy.

Výsledkem je buď zproštění obžaloby, nebo odvolání prezidenta.

Naopak s konkrétním termínem přišla horní komora parlamentu. Na podepsání Babišova odvolání dal Senát prezidentovi přesně týden, tedy do úterý, kdy je ještě prezident na zahraniční cestě. Poté chtěli senátoři začít s přípravou ústavní žaloby na hlavu státu kvůli hrubému porušení ústavy.

Původní ultimátum teď Senát ústy svého místopředsedy Jiřího Šestáka ze Starostů a nezávislých mírní.

„Poté co Andrej Babiš svůj konec ve vládě připustil, chceme dát premiérovi a šéfovi ANO ještě čas na nějakou domluvu,“ řekl Šesták.

Na podpis prezidenta pod Babišovým odvoláním ale hodlají čekat jen do pondělí.

„Pokud v ten den nebude jeho odvolání stvrzené, začínáme sbírat podpisy pro svolání mimořádné schůze Senátu, která začne řešit podání ústavní žaloby,“ potvrdil HN Šesták. Její znění ale má být hotové ještě tento týden.

Své znepokojení nad tím, jak Miloš Zeman přistupuje k vládní krizi a jak vykládá ústavu, vyslovila začátkem května část senátorů. Veřejné prohlášení jich dosud podepsalo 34, tedy víc než třetina z celkem jednaosmdesáti členů, která je potřeba ke svolání mimořádného jednání horní komory.

Výsledkem ústavní žaloby může být v krajním případě i odvolání prezidenta republiky z funkce. K tomu, aby se žalobou začal Ústavní soud vůbec zabývat, je ale potřeba souhlas nejprve tří pětin přítomných senátorů a poté i tří pětin všech poslanců, tedy sto dvaceti. Tolik hlasů by ale vzhledem k stávajícímu rozložení sil ve sněmovně žaloba nejspíš nezískala. Proti by pravděpodobně hlasovali jak poslanci hnutí ANO, tak také komunisti.

 

Zdroj: ihned.cz, 16.5. 2017