iHned: Zvýhodnění podnikatelů Senát odmítl

Podnikatelé si na systém, ve kterém by našli všechny své zákonné povinnosti, musí počkat.
Návrh, který ho měl zavést, narazil v senátu.
Odpůrci návrhu vytýkali, že diskriminuje ostatní lidi, kteří by takový přehled neměli.

Návrh, který měl zavést elektronický systém s přehledem povinností pro podnikatele, v Senátu narazil. Novelu, která by představovala největší změnu v tvorbě zákonů za posledních 20 let, označili senátoři za protiústavní.

Pokud by změna prošla, musel by každý zákon obsahovat tabulku povinností, které mají živnostníci a firmy splňovat. Co by v tabulce nebylo, za to by podnikatelé nemohli být trestáni. Senátoři návrh odmítli proto, že by podnikatele zvýhodňoval před ostatními lidmi. „Zákon zavádí nerovnost mezi občany z důvodů jejich sociálního postavení,“ řekla senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za zelené).

Sněmovnou prošla novela zákona hladce, podepsali ji představitelé všech parlamentních stran kromě hnutí Úsvit. Pak se proti ní ale zvedl odpor, mimo jiné od stovky předních českých právníků, kteří dopisem vyzvali senátory, aby návrh zamítli.

S myšlenkou zavést Právní elektronický systém (PES) přišla Hospodářská komora. Podnikatelé by v něm přehledně viděli všechny své povinnosti, které se týkají jejich byznysu. Podle členů komory by jim mohl ušetřit desítky miliard korun ročně za právnické služby.

Hospodářská komora hodlá návrh znovu předložit i budoucí vládě. Podstata zůstane podle autora navrženého systému Zdeňka Zajíčka stejná, počítá se jen s mírnými změnami. Zmizet by mohla například věta o tom, že podnikatel může být trestán jen za nesplnění povinností, které jsou uvedeny v tabulce.

 

Zdroj:  Hospodářské noviny, 13.10.2017