Info.cz: Wagnerová: Zeman hodlá vyrábět ústavní krizi. Případnou Sobotkovu žalobu vyřeší Ústavní soud rychle

Prezident Miloš Zeman hodlá inovativně vykládat ústavu, a tím v podstatě vyrobit jakousi ústavní krizi, říká pro server Aktuálně.cz bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, nyní nezávislá senátorka za Stranu zelených. Reaguje tak mimo jiné na včerejší konflikt na Hradě, kde prezident dělal, že přijímá demisi, kterou ale premiér nepodával.

„Pokud pan prezident hodlá inovativně vykládat ústavu, a tím v podstatě vyrobit jakousi ústavní krizi, je tomu třeba zabránit jakýmkoli způsobem,“ varuje pro server Aktuálně.cz Wagnerová.

Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu naráží na fakt, že prezident hodlá odvolat pouze premiéra Bohuslava Sobotku a nikoliv celou jeho vládu. „Podá-li demisi premiér, padá celá vláda. Náš ústavní řád staví na tom, že vláda je vládou premiéra,“ popisuje právní systém Wagnerová.

Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Barrandov řekl, že je toho názoru, že půl roku před volbami „nemá cenu dělat kotrmelce“ a vláda by se neměla měnit. „Až na drobné výjimky, by vláda měla zůstat tak jak je. Jediný, kdo by měl odstoupit, je premiér,“ uvedl prezident, který tak podpořil setrvání Andreje Babiše ve vládě.

Podle Wagnerové by nejčistší cesta ze současné situace byla, kdyby Sobotka odvolal ministra financí Andreje Babiše. „Já si myslím, že premiér by měl změnit názor, vrátit se k původní myšlence a navrhnout odvolání ministra financí,“ říká Wagnerová. Pokud by Zeman s odvoláním Babiše otálel, je Wagnerová přesvědčena, že by se Sobotka mohl obrátit na Ústavní soud. „Jsem si jistá, že ten by takovou věc řešil rychle, v řádu týdnů,“ uzavírá Wagnerová.

 

Zdroj: info.cz, 5.5. 2017