Info: Rozhodnuto: Zemanovi odpadl konkurent, bývalý velvyslanec Kolář kandidovat nebude

Bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář se definitivně rozhodl nekandidovat na Hrad. Ve čtvrtek to oznámil v dopise adresovaném Kroměřížské výzvě, který má redakce INFO.CZ k dispozici. O Kolářovi se jako o možném adeptovi na prezidentského kandidáta spekulovalo právě v souvislosti s Kroměřížskou výzvou, která hledá osobnost schopnou postavit se prezidentu Zemanovi.

„Mrzí mne, že vás zklamu, ale rozhodl jsem se po zralé úvaze a v souladu se svým nejlepším vědomím a svědomím, že kandidovat nebudu. Mé rozhodnutí je definitivní a nevratné,“ píše Kolář v úvodu dokumentu s tím, že netouží být hlavou státu. „Na to jsem příliš svéhlavý,“ vysvětluje.

„Vím, že bych v případě mé kandidatury měl jen negativní motivaci, tedy potřebu zabránit tomu, aby se prezidentem naší drahé vlasti stal opět Miloš Zeman. Obávám se totiž, že i když si to jako trest za svou nezralost zasloužíme, nemůžeme si to již dovolit. Nejen kvůli stavu naší domácí společnosti a hlubokému úpadku politické kultury, ale také a hlavně kvůli našemu postavení ve světě, kvůli naší mezinárodní reputaci, kvůli hodnotovému a civilizačnímu směřování naší země a kvůli úrovni a kvalitě vztahů s našimi spojenci,“ pokračuje Kolář.Pro tak zásadní rozhodnutí, jako kandidatura na Hrad, podle něj navíc negativní motivace nestačí. „Nebylo by to vůči vám ani vůči naší zemi poctivé. Ten, kdo bude vážně bojovat o úřad prezidenta republiky, by měl opravdu chtít být prezidentem a neměla by mu chybět vůle vše tomu podřídit. Mně ta touha i vůle chybí. Jsem si sice jist, že bych svůj úděl přijal jako poslání a vykonával bych svou funkci co nejodpovědněji a s maximálním nasazením, ale byla by to pouhá služba, nikoli opravdově prožité poslání. Prostě, ještě jsem k tomu nedozrál,“ píše zkušený diplomat.

Přesto byl dle svých slov v jisté fázi připraven do volebního boje jít. Avšak pouze za předpokladu, že se neobjeví lepší a hlavně pro výkon prezidentské funkce způsobilejší kandidáti. „Navíc tací, kteří mají mnohem větší šanci na zvolení, než já. Pro vítězství v prezidentských volbách je totiž zapotřebí získat alespoň část voličů Miloše Zemana. Obávám se, že toho bych nebyl schopen. Jsem názorově příliš vyhraněný a příliš protizemanovský,“ vysvětluje Kolář.

S velkou úlevou prý v poslední době Kolář sledoval, že se chystají jít do boje o Hrad osobnosti, které mu každá svým způsobem nějak imponuje. „A hlavně jsou jednoznačně prozápadní, proevropské a proalianční a nemají sebemenší chuť jakkoli koketovat a flirtovat s autoritářskými a totalitními režimy východního střihu. Nechci svou účastí ve volebním klání zbytečně oslabovat jejich šance a tříštit naše síly,“ zdůrazňuje Kolář s tím, že to neznamená, že by se plánoval stáhnout z veřejného života.

Kroměřížská výzva představila seznam možných kandidátů loni v září. A Petr Kolář byl jedním z nich. „Vážím si, že se na seznamu objevilo i moje jméno. Ještě jsem se nerozhodl, zda budu kandidovat, ale svou kandidaturu zvažuji,“ reagoval tehdy Kolář. Kromě něj se v seznamu objevili kněz Tomáš Halík, ekonomové Jan Švejnar a Tomáš Sedláček, senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, hudebník, moderátor a herec Marek Eben, herec a režisér Zdeněk Svěrák nebo astrofyzik Jiří Grygar.

 

Zdroj: Info.cz, 23.3. 2017