Info: Ústavní soudce bychom na vlastní pěst neprosazovali, jména bychom konzultovali, tvrdí kandidáti na prezidenta

Kandidáti na prezidenta by při jmenování nových ústavních soudců jejich nominaci konzultovali s odborníky či dosavadními ústavními soudci. Uchazeči o prezidentský post to sdělili ČTK v odpovědi na anketní otázku. Současný prezident Miloš Zeman na ni neodpověděl. Většině soudců Ústavního soudu končí desetiletý mandát až po roce 2023. Nově zvolený prezident by tak měl možnost obměny Ústavního soudu během svého pětiletého volebního období jen v případě odchodu některého soudce.

Otázka: Budete nominaci ústavních soudců konzultovat a s kým?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd
Samozřejmě budu nominace konzultovat. Znám se s řadou významných právních odborníků, ať již z akademického prostředí, soudnictví či dalších oborů. Vůbec si nedovedu představit, že bych takhle závažná rozhodnutí dělal sám od stolu.

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii
Prezident může jmenovat ústavního soudce pouze se souhlasem Senátu. Z osobní zkušenosti vím, že každé úspěšné nominaci předchází konzultace se všemi zainteresovanými.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní
S dosavadními ústavními soudci. A ústavními experty.

Marek Hilšer, lékař, aktivista
Nominaci soudců budu konzultovat s odbornou veřejností, významnými osobnostmi právního světa a zástupci parlamentu. Budu dbát na jejich odbornou způsobilost a morální bezúhonnost. Můj výběr bude veden tak, aby byla zajištěna nezávislost této instituce na ostatních složkách moci.

Michal Horáček, podnikatel a textař
Poněkud předbíháte, vždyť k jejich nominaci bych mohl sáhnout až ve druhém funkčním období – vesměs budou sloužit až do roku 2023. Pokud by se některé z míst uvolnilo dřív, samozřejmě že bych se v tak důležité věci poradil. Mým poradcem pro oblast práva je profesor Karel Eliáš, autor občanského zákoníku. Jistě by mě zajímal i názor profesora (Jiřího) Přibáně, senátorky Elišky Wagnerové a dalších kapacit v oboru.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu
Konzultovat budu s odbornou právní veřejností a vždy bych preferoval osobnosti, které se nebojí používat zdravý rozum a jsou respektováni ve svém oboru.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto
Konzultovat jednotlivá jména nepochybně budu. Se všemi odborníky, kteří mají k tématu co sdělit.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS
Ústavní soud po funkčním období Miloše Zemana v zásadě naplněn a během příštích pěti let se jeho členové až na jednu, nebo dvě výjimky měnit nebudou. Nicméně odpovím. Je to na diskuzi s odbornou komunitou. A já přes všechny peripetie, které jsem Ústavnímu soudu v minulosti vyčítal, jsem s Ústavním soudem jako s pojistkou proti návratu totality a ústavnost postupů spokojen. I poslední kroky a výroky Pavla Rychetského mě v tom utvrzují.

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

 

Zdroj: info.cz, 3.12. 2017