Krajské listy: Je Babiš ministr, nebo podnikatel? Televize připravila další speciál, ze kterého ministr financí nebude mít radost

Další „babišovské“ vydání Našich zpráv připravila televize Barrandov na nedělní večer. Zpravodajský speciál, zaměřený na tolik diskutovaný střet zájmů, zvedne ministrovi financí pořádně hladinu adrenalinu v krvi.

Je Babiš ministr, nebo podnikatel? Tuto otázku si kladou zpravodajci soukromé televize Barrandov ve speciálním vydání Našich zpráv, které bude mimořádně zařazeno do programové nabídky v neděli 31. května ve 20:15 hodin. Původně plánovaný večerní program tak nabere dvacetiminutové zpoždění.

Ministr financí a podnikatel v jednom. Andrej Babiš je v neustálém konfliktu zájmů, který sám přiznává. Jak je možné, že sám schvaluje zákony, které mu přihrají do vlastní kapsy miliardy korun, a platíme to my, občané? Jak ničí Babiš malé živnostníky dosahem svého impéria a jaký dopad má pěstování řepky na zdraví lidí? Je načase zeptat se, zda je tu pan Babiš pro nás občany, nebo občané pro Babiše. Odpovědi na nejen tyto otázky nabídne svým divákům televize Barrandov.
O střetu zájmů je přesvědčena většina národa včetně Babišových voličů

Většina lidí v Česku si myslí, že Andrej Babiš je jako podnikatel a zároveň politik ve střetu zájmů a měl by se jedné ze svých rolí vzdát. Opačně smýšlí 39 procent lidí. V průzkumu pro Českou televizi (ČT) to zjistila agentura TNS Aisa. O střetu zájmu šéfa hnutí ANO Babiše, který je ministrem financí a zároveň vlastní holding Agrofert, je podle průzkumu přesvědčeno i 26 procent lidí, kteří volili hnutí ANO. Střet zájmů vidí u Babiše 52 procenta lidí. Nejčastěji jsou to voliči pravicových stran ODS a TOP 09 a částečně také ČSSD, řekla ČT socioložka TNS Aisa Kateřina Osičková. Nejméně kritičtí byli podle ní voliči hnutí ANO. Devět procent lidí na otázku po Babišově možném střetu zájmů nedokázalo odpovědět.

Senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová se v pořadu ČT Otázky Václava Moravce vyjádřila pro zpřesnění ústavního článku 70. Měl by podle ní stanovit hranici mezi tím, co střet zájmů je a co už není. Připomněla, že Babiš sice není v řídicích orgánech svých firem. „Jenomže, podívejte se, on provádí akvizice nového majetku, a to už si myslím, že je za hranou,“ dodala. Vhodné by podle ní bylo inspirovat se třeba v USA, kde bohatí lidé, kteří se začnou věnovat politice, svěří své podnikání fondu, který se o jejich majetek stará a do jehož činnosti politik nemůže nijak zasahovat.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) připustil, že u Babiše ke střetu zájmů někdy dochází. „Když ano, tak on to ohlásí, přesně podle toho zákona, zdrží se hlasování,“ řekl v ČT. Akvizice Babiš uskutečňuje prostřednictvím svého fondu, řekl Pelikán s odkazem na své informace.

Na údajný Babišův střet zájmů poukazuje opozice mimo jiné i v souvislosti se schvalováním novely zákona o spotřebních daních. Vláda do Sněmovny předložila novelu, která prodlužuje podporu biopaliv, a současně zavádí jejich částečné zdanění. Babišův Agrofert přitom patří k největším tuzemským dodavatelům biopaliv. Kritici mu vyčítají, že tak pomůže Agrofertu k vyšším prodejům. Střet zájmů u Babiše jeho kritici vidí také v tom, že jako politik vlastní média, což Babiš odmítá.
Kdyby takovouto operaci provedl kdokoli jiný, byl by to jeho politický konec

Na Babišův střed zájmů upozornil již několikrát na serveru ParlamentníListy.cz i Jiří Paroubek. „Pokud chce A. Babiš v politice zůstat dlouhodobě, měl by něco dělat se svým vztahem k Agrofertu. Firma Imoba, spadající pod koncern Agrofert, byla jednou z prvních, která vyzkoušela nový zákon zvyšující výkupní ceny pozemků pro veřejné stavby. Imoba své pozemky v Olbramovicích prodala za osminásobek ceny určené znalcem,“ připomněl Paroubek a pokračoval:

„Nemyslím si, že je A. Babiš o každé obchodní operaci Agrofertu informován, nicméně je jeho majitelem, a z toho vyplývá i určitá odpovědnost. Už sám fakt, že Babišova firma Imoba byla jedna z prvních, která své pozemky státu prodávala podle nového zákona, vypadá hůř nežli situace v banánové republice před 2. světovou válkou… Pochybuji o tom, že by A. Babiš chtěl vydělávat peníze takhle primitivním způsobem, ale stalo se… A. Babiš kvůli této transakci vládu jistě neopustí. Kdyby však takovouto operaci provedl kdokoli jiný, byl by to jeho politický konec. A. Babiš je střetu zájmů a není dobře to tolerovat. Buď se svým zjevným střetem zájmů něco udělá, například tím, že prodá Agrofert, nebo by měl v politice skončit.“

 

Zdroj: Krajskelisty.cz, 31.5. 2015