Lidové noviny: Hanba vašemu hanobení!

DÍŽE  – Břetislav Rychlík
Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci, a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci.“ Není apríl, je listopad 2016. Lepší dárek si občané k výročí sametového listopadu přát nemohli. Vůbec nepřekvapuje, že podstatnými iniciátory velkopanského pohledu biřice na svobodného občana jsou stávající či bývalí nebo mentální komunisté.

To, co teď napíšu, bude interpretováno jako primitivní antikomunismus. Komunismus je povaha. Všimněte si, jen povolíte, jsou jako jezinky. Dva prstíčky ohřejí a kus svobody je pryč. Platí už přestupkový zákon, kde je úřední osoba chráněna víc než občan. Eliška Wagnerová v Senátu proti tomu řvala jak lvice, ale nebylo jí to nic platné. Dosud jsem viděl, že výkon prezidentových pravomocí ruší jen on sám, obklopen svými nekritickými a neschopnými nohsledy. Teď si šedesát poslanců myslí, že se to zlepší, když kritické občany pošlou na rok (!) do vězení? Fakt mi přijdou zabavit počítač, mobil, když napíšu, že prezident neměl virózu, ale byl namol? Už se těším na soudy, kde se bude dokazovat viróza!
To máme, jako v komunismu, hanobit, ale tajně?Doma, na chatách a chalupách? V hospodách a před neznámými lidmi si dávat bacha? Všechny tyto pohyby jdou nebezpečně nazpět před devadesátá léta, proti transformaci komunistického práva. Je zřejmé, že skupiny politiků zneužívají stigmaty rozdělenou společnost k podlým cílům. Děje se tak postupně, nenápadně. „Je zima, jaro už bylo, kráčíme pozadu,“ zpíval nebožtík Skoumal. Před dvěma lety mladá levice vyrazila v listopadu do ulic s heslem „Není co slavit!“. Ohradil jsem se, že je. Je to šance slavit naši svobodu, kterou je nutno vytknout před závorku. Protože bez svobody není nic! Budemeli letos hledat jediný důvod, proč 17. listopadu vyrazit do ulic, je to tento. Nenapadlo by mne, že budu aktuálně citovat klasika George Orwella: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!“

 

Zdroj: Lidové noviny, 16.11. 2016