Lidové noviny: Hradní Mordor

DÍŽE

Za inscenaci Naše násilí a vaše násilí bychom měli být vděčni. Propadla se země a Mordor odhalil, jak nesvoboda ovládá duše mocných. „Ať se tomu divadlu seberou dotace. Protože, proč ministerstvo kultury má vyplácet dotace divadlu s tímto repertoárem. To není zákaz, to je ekonomická regulace, nic více, nic méně. A jestliže toto představení je tak výživné a vydatné, že vstupné bude krýt náklady – no, tak výborně, ať se hraje dál.“ To není zákaz? To je výzva k likvidaci! Toho času prezident České republiky inženýr Miloš Zeman promluvil ke svému lidu.
Pomiňme, že netuší, na jakém principu funguje financování české kultury. Že zřizovatelem Divadla Husa na provázku, kde se odehrálo jedno z více než čtyřiceti představení festivalu Divadelní svět Brno, je město Brno. Jaromír Soukup mu neřekl, že to bylo hostování souboru Slovensko mladinsko gledališče z Lublaně a Husa na provázku nemá na repertoáru inscenaci režiséra Frljiče? K.nda sem, k.nda tam!
Milovník strkání jazyka do úst občanů a znalec Balkánu Jaroslav Foldyna se též domnívá, že Slovinci byli brněnští umělci, kteří si strkají do vagíny státní vlajku: „Jedná se spíše o pouhé užitečné idioty. Že bychom však ani takové idioty neměli platit z daní našich občanů, je zřejmé.“ Tak pravil „užitečný idiot“ Putinových Nočních vlků.
Z jakého otvoru zbaběle ukryt zvrací ústy pana prezidenta jeho Ovčáček, víme dávno. Teď se domníval, že snad urazí senátorku a emeritní místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou. Doktorka Wagnerová podala trestní oznámení na „vlastence“ ze státem evidovaného extremistického hnutí Slušní lidé za vniknutí na jeviště po deseti minutách hry (představte si, jak tlupa rváčů vnikne na fotbalové hřiště a půl hodiny brání fotbalistům ve hře!). Mluvčáček se zasnil, že je načase, aby kulturní idol Hradu, autor obrazu Zvířátka obdivují p.ču, nositel státního vyznamenání František Ringo Čech namaloval nový obraz Eliška obdivuje p.ču. K.nda sem, k.nda tam! Jaký otvor, takový Ovčáček.

Břetislav Rychlík