Lidové noviny: Kocáb a spol. vybírají prezidenta

Podporovat při příští prezidentské volbě demokratické kandidáty si dala za cíl občanská iniciativa Peloton, která byla o víkendu založena v Kroměříži.

Iniciativa vydala takzvanou Kroměřížskou výzvu, jejíž součástí je strategie pro prezidentskou volbu v roce 2018. Mezi zakladatele iniciativy patří hudebník a někdejší politik Michael Kocáb a několik osobností z politiky a veřejného života.

Signatáři výzvy tvrdí, že vČesku jsou ohroženy hodnoty svobody a demokracie. „Čelíme dnes nebezpečí zvratu od demokratického vývoje k autoritativní formě vlády populistů a posunu naší země do sféry vlivu nedemokratických režimů, jež neuznávají hodnoty svobody a lidské důstojnosti,“ stojí v dokumentu. Prezident podle signatářů může významnou měrou směřování Česka ovlivnit a jeho výběr by měl být především věcí veřejnou. Autoři Kroměřížské výzvy chtějí při prezidentské volbě podpořit kandidáty, mezi jejichž priority patří například zakotvení ČR vNATO a spolupráce v rámci Evropské unie.

Vhodný kandidát na prezidenta by měl být také morální autoritou uznávanou v ČR i zahraničí. „Pokud se najde kandidát, který bude splňovat předpoklady, o kterých mluvíme a které jsou široce formulovány, tak pak si zaslouží soustředěnou podporu občanské společnosti, která tyto priority má na prvnímmístě,“ řekl Kocáb. Podle něj by v roce 2018 nemělo opět dojít „k totálnímu roztříštění sil, kdy kandidoval každý sám za sebe“. Iniciativa podle Kocába není přednostně namířena proti prezidentu Miloši Zemanovi, který zatím neoznámil svoji kandidaturu pro prezidentskou volbu v roce 2018. Kocáb jedním dechem ale podotkl, že Zeman kritéria výzvy asi nesplní.

„Polibek smrti“

Prezidentův mluvčí na výzvu obratem reagoval na svém twitterovém účtu. „Podpora od této iniciativy bude pro vybrané prezidentské kandidáty jasným polibkem smrti,“ napsal Jiří Ovčáček.
Iniciativa v krajích postupně buduje síť takzvaných kruhů, v nichž se sdružují místní sympatizanti. Sama nebude navrhovat žádné prezidentské kandidáty, ale podporu dá některému z těch, kdo se budou chtít o funkci prezidenta ucházet a zároveň splňovat hodnoty formulované v Kroměřížské výzvě. Vhodní kandidáti vytvoří takzvaný peloton, ze kterého bude vybrán člověk s největší šancí na úspěch a toho pak iniciativa při prezidentské volbě podpoří.

Kroměřížskou výzvu zatím podepsalo několik desítek lidí včetně osobností z politiky a veřejného života. Do Kroměříže přijel například bývalý senátor a rektor Univerzity Palackého v Olomouci profesor Josef Jařab, advokátka a někdejší poslankyně či náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová, advokát Jan Kalvoda, senátor Zdeněk Papoušek (nestraník) či senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ).

 

Zdroj: lidovky.cz, 23.5. 2016