Lidové noviny: Konec ministra? Příliš podezřelý, zlobí se justice

Podezřele rychlý, špatně a nevěrohodně vyargumentovaný a především negativní směrem dovnitř justice. Silně kriticky hodnotí přední postavy soudnictví, advokacie či státních zastupitelství včerejší odvolání Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti.

Obávají se, že jeho konec povede k udržení starých pořádků na pražském vrchním zastupitelství. „Odvolání je špatný signál potud, že premiérem udané rozpočtové důvody jsou chronická záležitost. Proto se v kontextu, kdy se hraje o pražské vrchní státní zastupitelství, jeví jako zástupný důvod,“ nebere si servítky šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová. Dodává, že „v právním státě by takové opatření jako odvolání ministra spravedlnosti mělo být jednoznačné a nevytvářet prostor ke spekulacím“.

Podobné výhrady má i Eliška Wagnerová, donedávna ještě místopředsedkyně Ústavního soudu, která se chystá kandidovat za zelené do Senátu. „Rychlost jednání obou větví exekutivy bez koaličních konzultací činí akt odvolání ministra hodně podezřelým,“ soudí Wagnerová s tím, že bude záležet, jaké kroky budou následovat.

Právě na výběr Pospíšilova nástupce si chtějí počkat i další LN oslovení lidé, kteří mají vliv v české justici. „Musíme vyčkat to B, tedy jmenování nástupce,“ přidává se třeba advokát Tomáš Sokol. Proti jsou žalobci i Benešová Na Pospíšilovu stranu se naopak ihned po zprávě o odvolání postavila profesní organizace státních zástupců. „Jsme překvapeni a znepokojeni dnešním odvoláním ministra,“ uvedla v oficiálním prohlášení Unie státních zástupců.

I někdejší šéfka žalobců, nyní tvář ČSSD pro potírání korupce Marie Benešová vidí změnu v čele resortu jako negativní krok. „Ministr přestal ustupovat zlu a sebral odvahu. Snažil se i legislativně. Důvody pro odvolání jsou zástupné a nepřiléhavé. Pravým důvodem je zachovat starý duch na VSZ v Praze a odstranit rivala do kongresu,“ soudí Benešová.

 

Zdroj: Lidové noviny, 28.6. 2012, s. 3.