Lidové noviny: ‚Morálně jsme k lidem měli nejblíž.‘ Velebův klub neožije, nikdo k němu nechce

V pondělí ohlásil vznik nový senátorský klub, do jehož předsednického křesla usedl Václav Láska. Horní komora však stále postrádá jiný klub, jenž existoval ještě v únoru. Předsedal mu někdejší předseda SPO a blízký přítel prezidenta republiky Jan Veleba. Uskupení ale zaniklo s rezignací senátora Františka Čuby. Nikdo jiný o členství v něm nemá zájem, do podzimních voleb už se s největší pravděpodobností neobnoví.

Klub nezávislých senátorů se kolem Jana Veleby seskupil v prosinci 2016. Čítal nejmenší možný počet členů, tvořilo ho pět zákonodárců. Ještě před jeho zrozením však do horní komory parlamentu přestal docházet František Čuba, na existenci klubu se však jeho dlouhodobá absence nepodepsala. Měl k dispozici tajemníka, kancelář a inkasoval peníze na chod. Čubova táhlá nepřítomnost ale vyvrcholila rezignací, Velebův klub tím zanikl.

„Rezignací Františka Čuby klesl počet členů Klubu nezávislých senátorů na čtyři, a došlo tak od 1. března 2018 k zániku tohoto klubu. Senátoři tohoto bývalého klubu jsou v současné době nezařazení,“ sdělila serveru Lidovky.cz Denisa Čermáková z odboru vnějších vztahů a služeb Senátu. Vedle Veleby a Čuby se k němu řadili dlouholetý komunista Jaroslav Doubrava, Václav Homolka (KSČM) a exministr průmyslu a obchodu Jiří Cieńciała.

Čubův odchod stál klub všechny výhody. Přestal inkasovat každoměsíční příspěvek ve výši 64 925 korun, musel vyklidit kancelář a sám Veleba přišel o nárok na služební vůz a předsednický příplatek 30 tisíc korun měsíčně. Z příspěvku přitom mohl klub hradit občerstvení při svém jednání, platit externí služby či pokrývat náklady na zahraniční cesty. Po ohlášené rezignaci Čuby nebylo vyloučené, že se Veleba pokusí sestavu doplnit. „Dozvíte se,“ řekl tehdy ČT Veleba k možnému obnovení klubu. Bez nového politického spojence

Dnes je však jasné, že nového spojence nezískal. Server Lidovky.cz ještě před ustavením Láskova „týmu“ oslovil všech sedm zbývajících senátorů bez klubové příslušnosti. Všichni svorně potvrdili, že by v jedné sestavě s Velebou své jméno nespojili. Vůli přidat se k němu neprojevil ani senátor Ivo Valenta, na jehož nadaci přitom poukázal senátor Čuba svůj plat.

„Já sám se opírám o podporu svého týmu, takže to pro mne není až taková priorita. Myslím si, že v tuto chvíli nejsou debaty o sestavování jakýchkoliv senátorských klubů na pořadu dne,“ sdělil serveru Lidovky.cz Valenta. Senátorka Eliška Wagnerová zase explicitně uvedla, že s Velebou nesdílí prakticky žádné hodnoty. „Jsem na hony vzdálená politickým názorům, které většinou prezentuje,“ přiblížila.

Dost možná i v předtuše negativních stanovisek se Veleba podle informací serveru Lidovky.cz žádného nového člena nepokusil oslovit. Svou roli také mohla sehrát skutečnost, že bývalému předsedovi SPO letos v říjnu končí mandát a ve svých blížících se 71 letech se do dalšího klání o senátorský post pouštět nebude.
‚To jsou takové hypotetické otázky‘

Sám Veleba osud svého klubu nechtěl rozvádět. „To jsou takové hypotetické otázky, nemám důvod to komentovat,“ řekl serveru Lidovky.cz. Současně zdůraznil, že předsedou klubu být netoužil. Podle svých slov ani nevyužíval služebního auta. Jeden klub už se přitom Velebovi rozpadl, přišel o něj po volbách na podzim 2016. Mandát neobhájil Jozef Regec, Jaroslav Palas pak nekandidoval, oba k Velebovi patřili.

Někteří bývalí členové poslední Velebovy sestavy přitom litují, že už se jejich klub nepodaří vzkřísit. Komunistický senátor Václav Homolka si například pochvaloval jeho blízkost k voličům. „Myslím, že tento klub měl svým morálním přístupem k řešení problémů k lidem nejblíž. Byl vpravdě lidový, tak jako předseda senátor Jan Veleba,“ uvedl pro Lidovky.cz Homolka, kterému rovněž končí letos na podzim mandát.

Místo Velebova klubu se ale na senátní půdě v pondělí zjevila nová sestava. Pod vedením senátora Václava Lásky vznikl Klub pro liberální demokracii – Senátor 21, který postavilo pět zákonodárců. Jedním z nich je i EliškaWagnerová. Klub mohl vzniknout také díky čerstvě zvolenému senátorovi Tomáši Goláňovi, který paradoxně vzešel z doplňovacích voleb, jež se konaly kvůli rezignaci Františka Čuby. I Láskova sestava však bude muset po podzimních volbách hledat posilu, Wagnerová nebude kandidovat.

URL| https://www.lidovky.cz/moralne-jsme-k-lidem-meli-nejbliz-velebuv-klub-neozije-nikdo-k-nemu-nechce-1li-/zpravy-domov.aspx?c=A180604_104804_ln_domov_jho